Andreas Goldberger, Espen Bredesen nebo třeba i nestárnoucí Noriaki Kasai, kterého můžeme na skokanských můstcích vídat dodnes, i v jeho neuvěřitelných sedmačtyřiceti letech. To jsou jen některá ze jmen, s nimiž sváděl v dobách své největší slávy, v první polovině devadesátých let minulého století, nelítostné souboje krnovský rodák Jaroslav Sakala.

Jaroslav Sakala, mistr světa v letech na lyžích, olympijský medailista a krnovský rodák.
Čerstvý padesátník a rodák z Krnova Sakala se těší na renovaci Areálu J. Rašky

Navzdory tomu, že skokanské lyže definitivně pověsil na hřebík už před sedmnácti lety, letos se znovu jeho jméno objevuje v seriálu světového poháru. Respektive příjmení. Jeho syn Filip se totiž vydal stejnou cestou a snaží se prosadit mezi světovou špičkou.

Laťku má nasazenou hodně vysoko. Vždyť když jeho tatínek vybojoval nejlepší umístění na Turné čtyř můstků, byl právě ve stejném věku, jako je teď on sám. Tehdy třiadvacetiletý Sakala na sklonku dvaadevadesátého roku doskočil v úvodním závodě v Oberstdorfu pro šesté místo. Německou část zakončil třináctým místem v Garmisch-Partenkirchenu a pak přišel přesun do Rakouska. Tam zazářil druhým místem v Innsbrucku a pátým místem v závěrečném dílu turné v Bischofshofenu si zajistil celkové třetí místo.

Jaroslav Sakala

* 14. července 1969 v Krnově

Největší úspěchy: mistr světa v letech na lyžích 1994, bronz na OH 1992 v Albertville (družstva), dvakrát stříbro (velký můstek jednotlivci i družstva) a bronz (střední můstek) na MS 1993 ve Falunu, bronz na Turné čtyř můstků 1992/3

Připomeňte si vystoupení Jaroslava Sakaly na mistrovství světa v letech na lyžích 1994 v Planici:

Zdroj: Youtube

Filip zatím sbírá zkušenosti, nejlépe ve světovém poháru byl šestatřicátý v polské Wisle. Už jednou ale nad jeho výkonem i ti nejlepší světoví soupeři uznale kývali hlavou. První březnový den letošního roku šokoval skokanský svět šestým místem po prvním kole závodu na světovém šampionátu v Seefeldu. Druhý skok mu sice nevyšel podle představ, ale už tenkrát na sebe výrazně upozornil.

A kdoví, třeba právě místa, kde jeho otec zažil jedny z nejzářivějších momentů své úspěšné kariéry, budou pro něj, jak je pro tento sport příznačné, dalším odrazovým můstkem.

Areál skokanských můstků Jiřího Rašky na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm, březen 2018. Ilustrační foto.
Obnova skokanského areálu ve Frenštátě je opět reálnější