Letos je vše jinak. Fotbalový stadion, který bude využívat ostravský Baník, vyroste jinde a atleti tak zůstanou ve Vítkovicích. Stadion přesto rekonstrukce nemine.

„Vznikne samostatný Městský fotbalový stadion, který bude rekonstruován jako atletický stadion. Tedy s dráhou okolo hřiště,“ uvedl náměstek primátora města Ostravy Zdeněk Trejbal: „Po dalším ročníku Zlaté tretry Ostrava v roce 2010 dojde k výstavbě kryté tribuny naproti současné hlavní tribuně,“ dodal Trejbal.

V roce 2011 bude vítkovický stadion hostit kromě Zlaté tretry Ostrava také mistrovství Evropy do 23 let a po jeho ukončení přijde druhá fáze úprav. „Budou dokončeny ochozy v zatáčkách tak, aby kapacita stadionu byla třináct a půl tisíce a mohli bychom pomýšlet na pořádání evropského šampionátu dospělých na tomto stadionu,“ uzavřel Trejbal.

Novinky letošního ročníku

Letošní 48. ročník populárního atletického mítinku se uskuteční ve středu 17. června od 17.45 hodin opět na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích. Letos s dvěma velkými novinkami. Hlavní změnou oproti minulým letům je změna na postu ředitele mítinku. Zdeňka Dupláka střídá legenda české atletiky a nejlepší oštěpař historie Jan Železný.

„Je to pro mě obrovská čest. Ostrava je mou srdeční záležitostí. Vždy jsem tady hodně rád závodil a podával nejlepší výkony,“ svěřil se nový ředitel Jan Železný.

Jméno Jana Železného by mělo ostravskému mítinku, kterému od letošního roku přibylo do názvu město Ostrava, pomoci k ještě větší popularitě a světové prestiži. „Jmenováním Jana Železného ředitelem závodu chceme zaútočit na Diamantovou ligu (v roce 2010 nahradí seriál atletických mítinků známý jako Zlatá liga – pozn. aut.),“ uvedl zástupce hlavního partnera mítinku TK Plus Miroslav Černošek.

K velkým závodům patří velká jména a ta v Ostravě nebudou chybět ani letos. „Máme připraveny vynikající atlety a věřím, že se na ně přijde opět podívat plný stadion, a že budou všichni spokojeni,“ uvedl ředitel mítinku Jan Železný.

Loni zářil v Ostravě především Kubánec Dayron Robles, jenž vytvořil nový světový rekord na 110 m překážek. Čas 12,87 byl později vyhlášen IAAF světovým výkonem roku.

Sympatický Kubánec se v Ostravě představí také letos. „Ostrava zůstane navždy v mém srdci. Mým cílem bude letos vylepšit loňský výkon a věřím, že diváci mě přijdou v hojném počtu podpořit,“ prohlásil Robles.

Návrat do Ostravy hlásí také sympatická chorvatská výškařka Blanka Vlašičová. „V Ostravě skáču velmi ráda, protože mi diváci vytvoří vždy skvělou atmosféru. Cítím se tam jako doma,“ vzkázala Vlašičová.

Naopak vůbec poprvé zavítá na vítkovický stadion keňský běžecký zázrak Pamela Jelimová. Jediná běžkyně současnosti, která je schopná konkurovat legendární světové rekordmance na 800 metrů Jarmile Kratochvílové, se pokusí v červnu výkon z roku 1983 překonat. „Věřím, že minimálně osobní rekord v Ostravě zaběhnu. Do rekordu Jarmily mi chybí tři a sedmdesát setin sekundy, a to je na této úrovni ještě stále dost,“ řekla Jelimová.

Českou ateltickou vlajku budou na 48. ročníku Zlaté tretry Ostrava držet především oštěpařka Barbora Špotáková nebo čerstvý medailista z halového mistrovství Evropy v Turíně překážkář Petr Svoboda. „Právě na ostravském stadionu jsem zaběhl svůj první velký výkon, kterým jsem se dostal do užší světové špičky mezi překážkami. Doufám, že se mi letos podaří to, co loni, nebo i vylepšit český překážkářský rekord a co nejvíce se přiblížit hranici třinácti vteřin,“ uvedl Svoboda.

Zlatá tretra Ostrava bude mít letos šestnáct disciplín. „Nařizují to předpisy IAAF pro mítinky Grand Prix. Hlavní program bude obsahovat deset běžeckých a tři technické disciplíny,“ uvedl manažer mítinku Alfonz Juck.

DISCIPLÍNY 48. ZLATÉ TRETRY OSTRAVA

Muži: 100 m (Gyulaiův mamoriál), 800 m, míle, 3000 m překážek, 110 m překážek, 400 m překážek, dálka, kladivo.

Ženy: 200 m (Slaninův memoriál), 800 m, 5000 m (Zátopkův memoriál), 100 m překážek, výška, oštěp, kladivo a jedna běžecká disciplína v předprogramu.

Kam dál? Zlatá tretra se na rok přestěhuje do Třince