Pětačtyřicetiletá rodačka z Vysočiny, která zhruba od svých dvaceti let bydlí v Třinci, je v bleskovém šachu nejúspěšnější českou hráčkou posledních let. Před dvěma lety šampionát vyhrála, loni skončila druhá a letos se vrátila zase na vrchol, když z 13 partií získala 8,5 bodu. „Každého titulu si vážím hodně a těch posledních obzvlášť, vždyť většina protihráček je nejméně o generaci mladší,“ uvedla.

Letošní mistrovství proběhlo kvůli koronaviru online na portálu chess.com. „Šlo o bleskové tempo, je to takový šachový sprint. Tři minuty na partii pro každého a dvě sekundy bonus za provedený tah,“ řekla Sikorová, která hraje šachy závodně od svých šesti let.

Jelikož šampionát proběhl poprvé online, nikdo pořádně nevěděl, co má od turnaje čekat. „Oproti reálným partiím je jiná hlavně hra s počítačovou myší, člověk se občas uklikne a figurka skončí na jiném poli, než hráč zamýšlel. A bezprostředně po dohrání jednoho kola začíná další, takže jsem stihla 13 partií asi během dvou hodin. Bylo to zběsilé tempo,“ usmála se šampionka při vzpomínce na netradiční turnaj.

Že by ji zradila technika, toho se nebála, někteří hráči s tím ale problém měli. Například českou jedničku Davida Navara kvůli krátkému výpadku spojení systém nenalosoval do prvního kola, kvůli čemuž nakonec přišel o titul. „Byl trochu rozhozený a celou ztrátu se mu už nepodařilo dohnat, takže skončil druhý,“ uvedla Sikorová, která je držitelkou titulu Woman Grandmaster – tedy ženská velmistryně, což je nejvyšší světová úroveň, kterou lze v ženské kategorii získat.

Na potvrzení svého titulu nakonec čekala dva dny, protože systém ještě kontroloval, jestli někdo nepodváděl. „Stává se to. Ale hrálo se na významném šachovém serveru, který používá pokročilý systém odhalování podvodů pomocí porovnávání tahů hráčů s nejlepšími počítačovými tahy. Pořadatelé takto nechali zkontrolovat všechny partie,“ řekla nyní už osmnáctinásobná mistryně republiky a dlouholetá česká reprezentantka.