Hostem podcastu Ostravské ozvěny byl ředitel DIAMO Ludvík Kašpar, moderuje redaktor Deníku Petr Jiříček, 9. února 2024, Ostrava.Zdroj: Deník/Jan LakomýŽhavé téma zastavené sanace haldy v Heřmanicích nabralo zejména v posledních měsících rychlý spád. Ridera a vlastník pozemků cresco&finance vyzývají státní podnik Diamo k pokračování sanace a v budování dalších dvou oddělovacích vzdušných stěn (OVS), které mají bránit šíření hoření z haldy v dalších místech.

Diamo argumentuje právě změnou vlastnických práv pod haldou a poukazuje na až vydírací jednání uvedeného vlastníka pozemků, zároveň trvá na zodpovězení otázek ohledně kvality první stěny a navrhuje studii, která by prověřila možné nové způsoby sanace. Vlastník poloviny pozemků Dalibor Tesař z cresco&finance říká, že nikomu v sanaci bránit nebude a chce vidět haldu zmizet. S Diamem se prostřednictvím jiné firmy (Ostravská těžební) soudí. Diamo i Ridera podali trestní oznámení na prošetření celé záležitosti. Primátor Ostravy s hejtmanem vyzvali ministerstvo, aby situaci urgentně řešilo a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v pátek 9. února na haldu zavítal a zřídí pracovní skupinu.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Co dál s haldou? Ministr Síkela v Ostravě ujistil, že situaci bere vážně

Zdá se, že na jeden „kopec“ je informací a problémů na něm až příliš. Z pohledu státního podniku Diamo je Deníku do podcastu Ostravské ozvěny přišel vysvětlit ředitel Ludvík Kašpar. „Jde rozhodně, minimálně reputačně, o jedno z hlavních témat našeho podniku,“ podotkl.

Všechny díly Ostravských ozvěn najdete ZDE

Zdůraznil také, že Diamo nebrzdí sanaci haldy, ale dožaduje se férové ceny za znovuzapočetí prací na cizích pozemcích. Vyjádřil se také k otázce možného škodlivého vlivu na životní prostředí a zdraví obyvatel. „Pochopitelně, že halda není nic pozitivního pro životní prostředí. Některá interpretovaná čísla jsou ale bohužel mimo realitu. V kontextu ovzduší v Ostravě nedochází haldou k zásadnímu zhoršení. Když se podívám na naměřená čísla, může mě popadnout panika. Ale když se to rozloží v čase, interpretace může vypadat jinak,“ podotkl Ludvík Kašpar s tím, že získané hodnoty je také potřeba posuzovat v kontextu toho, kde byly naměřeny.

Halda Heřmanice, 20. prosince 2023, Ostrava.
Heřmanická halda očima sousedů. Kdysi království her, dnes plac hrůzy

„Měřící stanice je místě, kde se děje úplně všechno. Drtí se tam, je tam skládka uhlí, heřmanická halda, frekventovaná komunikace, a v kontextu toho všeho je haldu třeba vnímat. S panem ministrem jsme se dohodli, že rozšíříme monitoring o kontinuální měření ve směru převládajícího větru. Necháme zdravotní ústav, aby čísla interpretoval, abychom rozptýlili veškeré pochybnosti nebo si řekli, jak velký vliv halda skutečně má. Jsme podezírání, že manipulujeme s čísly nebo že měříme, když fouká zleva doprava, a ne zprava doleva, když je hezky nebo když prší. Jakou motivaci by státní podnik měl pro to, aby manipuloval s čísly?“ ptá se šéf Diama a opakuje, že heřmanická halda neznamená pro ostravské ovzduší zásadní zhoršení.

Kdy podle něj můžeme očekávat obnovení sanace heřmanické haldy? Kolik let tyto práce mohou ještě trvat? A s čím počítal, když se funkce před čtyřmi roky ujal?