Ve stavebnictví může jít o průlomovou novinku. „Operátor se v teple centrály vzdáleně připojí k potřebnému stroji a může začít velmi přesně pracovat. Navíc i v těžce přístupných prostorách. V některých případech je nákladnější doprava a práce experta na místě,“ nastiňuje Polčák.

Counter-Strike: Global Offensive
Videohry a vojáci. Herní průmysl se stále více sbližuje s armádou

Pro nejrealističtější simulátory je nutná kombinace s ovládacími prvky, jako je třeba snímání pohybu rukou nebo speciální křeslo. „Dokážeme zprostředkovat velmi realistický obraz. Kromě něj je možné díky dalšímu vybavení nasimulovat třeba i otřesy. Hlava i tělo pak realisticky reagují,“ upřesňuje.

Budoucnost VR

Polčák si umí představit uplatnění virtuální reality třeba v autoškolách. „Z letectví se technologie jednou posune dál. Třeba k věrným simulátorům aut. Aktuálně tam ale technologie nemá opodstatnění i kvůli zatím nižší ceně fyzické jízdy,“ vysvětluje.

Využití speciálních brýlí se ale nabízí v řadě dalších. „Virtuální realita slouží třeba při hodnocení konceptů nových aut. Zefektivní také manipulaci se satelity ve vesmíru, bez nutnosti nákladné cesty astronauta,“ zmiňuje. Díky brýlím mohou i architekti virtuálně procházet své návrhy.

Lara Severová a Damián Tomiška, studenti čtvrtého ročníku Obchodní akademie v Chrudimi.
Studenti ulehčují život starším: Vymysleli hlasového asistenta pro smartphony

Pilotům letadel při výcviku zprostředkovávají brýle věrný zážitek. „Pokud vypadne motor a věříte, že jste ve skutečném letadle, je to naprosto jiná situace. IQ vám padne na půlku a chováte se jinak. Pokud toto prožijete pětkrát na opravdu věrném simulátoru, jste pak na podobné situace schopný reagovat i ve skutečnosti,“ popisuje.

Revoluční posun? Už brzy

Technologie využívající virtuální realitu podle Polčáka nejsou bublinou, jak se mohlo v posledních letech zdát. „Dřívější názory, že sety se brzy budou prodávat stejně jako mobilní telefony, byly mylné. I proto si možná lidé myslí, že virtuální realita byla slepou uličkou. Není to pravda. Každá nadnárodní korporace technologii používá, třeba k návrhu produktů,“ říká.

Podle něj se blíží doba širšího využití revoluční technologie Micro LED. Ta nabízí vysoké rozlišení, přitom v rozměrově kompaktnějších a lehčích displejích. „Jejich cena je ještě astronomická, ale postupně padá. Technologie je už ověřená,“ konstatuje.

CEO společnosti Nokia Pekka Lundmark
Mobily od Nokie zažívají krušné období. Společnost ovšem drží nad vodou 5G síť

VRgineers vzniklo před pěti lety a ročně vyrobí stovky headsetů pro profesionály. Původně přitom měly brýle pro virtuální realitu sloužit jako turistická atrakce. Ještě před založením úspěšné firmy technologii směřoval Polčák s kolegy spíš k segmentu zábavy. Prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu nabízeli průlet Prahou.