Úřad práce evidoval k 30. červnu rovných 8745 uchazečů o zaměstnání, což je o 97 méně než v měsíci předchozím. Míra nezaměstnanosti činila 7,81 procenta a v porovnání s květnem se snížila o 0,04 procentního bodu.

Dosažitelných uchazečů o zaměstnání (uchazeči, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání při nabídce volného pracovního místa) bylo 8324 z celkového počtu lidí bez práce.

Polovinu z nezaměstnaných tvořily ženy, v porovnání s předcházejícím měsícem se jejich počet snížil o 36. Ubylo také absolventů a mladistvých, a to rovných 52. Na konci června tak úřad práce evidoval v této skupině 352 osob. Pomyslná řada se rovněž zkrátila v kategorii osob se zdravotním postižením, kterých bylo evidováno ke konci června 1 357. Zájem o zprostředkování zaměstnání mělo 625 nových uchazečů. Oproti stejnému období loňského roku to je o 363 lidí méně.

„V červnu ukončilo evidenci a vyřazeno bylo 722 osob, z tohoto počtu bylo pro 436 z nich důvodem ukončení evidence nástup do zaměstnání," oznámil Vladimír Patáčik, ředitel kontaktního pracoviště Frýdek-Místek.

Z hlediska pracovních příležitostí evidoval úřad práce k 30. červnu celkem 689 volných míst s místem výkonu práce v okrese Frýdek-Místek, což je o 455 volných míst méně než ve stejném období roku 2011, a o osmdesát volných míst méně než ke konci předcházejícího měsíce.

Na jedno volné pracovní místo připadalo zhruba 13 uchazečů pro srovnání: ke stejnému datu minulého roku na jedno volné pracovní místo jich bylo osm. Největší výběr z volných míst měli lidé z řad dělníků. Volit mohli ze 457 nabídek. Ostatní se mohli rozhodnout a využít dalších 232 volných míst jiných profesí.

Osobám se zdravotním postižením úřad práce nabízel 34 vhodných volných míst, pro absolventy a mladistvé osmdesát vhodných volných míst.

Největší šanci na umístění měli především lidé v profesích horníci, svářeči, nástrojaři, montážní dělníci, kuchaři, pomocní pracovníci ve výrobě, seřizovači a obsluha obráběcích strojů, pomocní pracovníci ve výrobě, číšníci servírky, instalatéři, svářeči, obchodní zástupci, inženýři elektrotechnici.

Chtěli především dělnické profese

Zaměstnavatelé měli zájem především o dělníky. Zejména se sháněli po lidech takových profesí, jakými jsou pomocní pracovníci ve výrobě, operátoři telefonních panelů, číšníci/servírky, prodavači, řidiči nákladních automobilů, lakýrníci a natěrači, pomocní manipulační pracovníci, kuchaři, pomocní kuchaři, svářeči, řezači plamenem a páječi.