K poslednímu červenci úřad práce v okrese Frýdek-Místek evidoval 9016 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 271 více než v polovině roku.

Míra nezaměstnanosti v regionu se meziměsíčně zvýšila ze 7,81 procenta na 8,08 procenta. Ze statistik, které úřad zveřejnil, rovněž vyplývá, že situace na trhu práce je nepatrně horší než před rokem.

Mezi těmi, kteří hledají uplatnění, je více žen, a to 4592. Během července se zvýšil počet absolventů a mladistvých a nárůst byl zaznamenán i v kategorii osob se zdravotním postižením – úřad práce jich nyní eviduje 1374. V průběhu července požádalo o zprostředkování zaměstnání 1111 nových uchazečů. Ve stejném období se ukončení evidence a vyřazení týkalo 840 lidí, z toho jen 440 uchazečů oznámilo nástup do zaměstnání.

Úřad práce k 31. červenci evidoval celkem 822 volných míst na Frýdecko-Místecku, což znamenalo meziměsíční nárůst o 133 míst. Před rokem ale úřad nabízel více než tisíc míst.

Na jedno místo nyní připadá přibližně jedenáct uchazečů. Pro dělnické profese bylo v evidenci 558 vhodných míst, u ostatních profesí bylo v rámci regionu na výběr z 264 nabídek.

Největší šance najít nějaké uplatnění měli svářeči, horníci, nástrojaři, pomocní pracovníci ve výrobě, montážní dělníci, instalatéři, kuchaři, případně číšníci a servírky. V minulém měsíci zaměstnavatelé hlásili úřadu práce, že hledají také skladníky, doručovatele letáků, obchodní referenty, pracovníky ostrahy, zámečníky či uklízeče.

Zkušenosti se zaměstnavateli ale se různí. Do složité situace se v minulých dnech dostala například čtyřicetiletá Jolana Boráková. Je bez místa, jenže úřadům to nemá jak doložit.

Žena podle svých slov pracovala od loňska na smlouvu v jedné místecké hospodě, teď prý má neoficiálně výpověď. „Od prosince jsem nedostávala výplatní pásky, peníze mi dávali každý měsíc na ruku. Provozní, se kterou mám smlouvu, není k sehnání a nebere telefony. Řekli mi, že mám výpověď, tu mi ale vůbec nedali. Nedostala jsem poslední výplatu a nemůžu jít ani na úřad práce, protože nemám v ruce výpověď a nedali mi zápočtový list. Nemám nárok na sociální dávky, zůstala jsem bez prostředků," řekla redakci Jolana Boráková. „Dělala jsem tam přes rok, měla bych mít nárok i na tříměsíční odstupné," dodala. Naznačila ale, že s tím příliš nepočítá. „Spíše chci varovat lidi, ať si dají pozor, do kterého zaměstnání jdou," pravila.

„Nevíme, na čem jsme, už kolem toho lítáme čtrnáct dní. Ta provozní to udělala více lidem," tvrdí její přítel Petr Svačina s tím, že celá věc možná skončí u soudu.