Dlouhodobé období bez dešťových srážek se ve Slezsku tentokrát neprojevilo snížením hladin v přehradních nádržích, ale na samém minimu jsou vodní toky. Vodohospodáři nemusejí přistupovat k omezení odběru vody pro ostravskou huť, ani jiné velkoodběratele, kteří jsou napojeni na Žermanickou nebo Těrlickou přehradu. Naopak je ale trápí nedostatek vody v řekách.

„Přehrady máme napuštěné a hladiny jsou stále dostatečně vysoko, přestože horní přítoky jsou téměř vyschlé. Velkou naději na zlepšení nám nedává ani předpověď počasí. Ta sice počítá se srážkami v noci na sobotu, ale ani ty nebudou příliš vydatné," řekl Deníku vedoucí dispečinku Povodí Odry Jiří Pagáč.

Hlavním úkolem je nyní pro vodohospodáře vyřešení problému na spodním toku řeky Olše. Ta slouží jako zdroj vody pro elektrárnu v Dětmarovicích. Kvůli nízké hladině panuje na řece od čtvrteční 15. hodiny stupeň sucha.

„Elektrárna pro svůj provoz potřebuje určité množství vody, po jehož odběru by však v řece nezůstalo předepsané množství vody. Proto ve spolupráci s energetiky připravujeme zvýšení odtoku z Těrlické přehrady do Stonávky, která se vlévá do Olše. Podle propočtů by se mělo jednat zhruba o 500 litrů za sekundu, když nyní hrází odtéká povinných 220 litrů. Navýšení odtoku o půl kubického metru za sekundu by mělo být dostačující," vysvětlil dispečer Pagáč.

Elektrárna potřebuje vodu především pro chlazení. „Povrchový odběr z řeky Olše v dětmarovické místní části Koukolná je výlučným zdrojem užitkové vody pro veškerou potřebu Elektrárny Dětmarovice. Tato voda se po patřičných chemických úpravách využívá především jako chladicí médium pro technologické procesy, například chlazení kondenzátorů, chlazení oleje, chlazení velkých mechanických částí. Část vody se po tzv. demineralizaci, tedy kompletním odstranění minerálů a všech příměsí, využívá jako kotelní voda a slouží pro hlavní výrobní cyklus výroby páry pro turbíny. Voda z řeky je využívána také jako požární voda. Například za rok 2012 bylo pro potřeby elektrárny z řeky odebráno celkem zhruba 4,5 milionu kubických metrů vody," informovala mluvčí ČEZ pro severní Moravu a Slezsko Alice Lutišanová.

Zvýšený odtok se projeví na rychlejším snižování hladiny přehrady, která slouží nejen jako zásobárna vody pro průmyslové podniky, ale také k rekreaci. Na výšce hladiny jsou závislí především provozovatelé elektrického vleku vodního lyžování.