Vystudoval jste strojařinu na VŠB. Jak se inženýr strojař dostane k záclonám?

Po škole jsem chvíli pracoval v Tatře Kopřivnice, ale nebyla to zrovna práce, kterou bych chtěl dělat celý život – už jenom proto, že se mi nelíbilo být zaměstnancem. Proto jsem po revoluci založil vlastní firmu, ve které jsme nejdříve montovali převážně různé druhy žaluzií. V obchodech tenkrát ale nebyl příliš velký výběr dekoračních látek a zákazníci stále častěji poptávali záclony, závěsy, rolety či garnýže. Návrhy z naší dílny slavily velký úspěch, proto jsme se stále více ubírali právě tímto směrem. Své technické vzdělání ale občas ve firmě využívám, když vymýšlím různé zlepšováky pro naše pracovní stroje. Díky tomu pak z látek umíme vykouzlit velmi zajímavé věci.

Co bylo vaší nejzajímavější zakázkou?

Zajímavých dekorací jsme dělali spoustu, ale nejexotičtější asi byly záclony a závěsy, které jsme šili pro českou ambasádu v Káhiře.

Co se v dekoracích oken za těch bezmála dvacet let změnilo?

Ještě na přelomu 80. a 90. let většinou záclony mívaly tvar jednoduchého obdélníku a zřasený efekt se na nich po každém vyprání vyráběl ručním skládáním a upínáním do žabek. Pamětnice dobře vědí, že pokud žabky spočítaly špatně, sklady nevyšly a vše se muselo sundat a znovu zopakovat. První malou revolucí bylo zavedení jednoduchých řasicích pásek. Vývoj šel ale i v tomto směru rychle kupředu a nyní už máme k dispozici mnoho velmi sofistikovaných řasicích způsobů a pomůcek.

Co z dekorací je podle vás na ušití nejnáročnější?

Samostatnou kapitolou je řasení záclon a závěsů na nejrůznější volány a obloučky. Lidé si většinou myslí, že volán je jen kus látky přehozený přes garnýž. Tak to ale rozhodně není. Právě volány jsou totiž mezi dekoračními technikami tím nejsložitějším. Pro jejich výrobu se musí vyrábět náročné střihy. Každý volán je přitom jedinečný, protože každé okno je jiné a pro každý takový volán se musí vymyslet a vyrobit originální střih. U volánů jde nejen o to, aby vypadaly přesně tak, jak mají vypadat, ale především také, aby i po vyprání pořád vypadaly stejně dobře a upraveně. Volány proto musejí dělat švadleny s dlouholetými zkušenostmi. Střihy jsou totiž tak složité, že na ně nestačí ani dostupné počítačové programy.

A jak je to s výběrem dekoračních látek? V prodejnách bývá někdy problém trefit ten správný odstín.

Na první pohled se může zdát, že vybrat si perfektně padnoucí závěs nebo záclonu je jednoduché. Myslím, že jednoduché to bylo před dvaceti lety, když v obchodě bylo na výběr pět druhů látek a záclony se od sebe lišily v podstatě jen velikostí vzorů. To už ale dávno neplatí. Záclon i závěsů jsou doslova tisíce druhů, barev a odstínů, a pokud chceme, aby závěs či záclona do interiéru perfektně padly a nebyly ani příliš výrazné, ani fádní, vyžaduje to mnoho času, představivosti a přiměřování. Přirovnal bych to ke zpěvu – když někdo zpívat umí, výsledek vypadá naprosto snadno, lehce a přirozeně a zdálo by se, že na tom vůbec nic není. Málokdo pak ale takovýto výkon dokáže vytvořit s podobnou přirozeností. Proto je velmi vhodné využít službu designéra, který zájemce doma navštíví, s sebou přinese množství vzorků látek a dekorace je pak možné přiměřit a vybrat přímo na místě.

V čem je tedy při výběru dekorací potíž? V čem lidé nejčastěji chybují?

Když si lidé vybírají dekorační látky v obchodě, mnohdy mívají tendenci vybírat si buď málo výrazné záclony a závěsy, které jsou tón v tónu s ostatním vybavením interiéru. Takové dekorace pak většinou působí dost fádně. Nebo v opačném případě naopak sáhnou po hodně výrazných vzorech, navíc často se stejným motivem na zácloně i závěsu. Výrazné látky totiž v prodejně upoutávají pozornost na první pohled. Když je pak ale člověk přinese domů, velice často se takový výrazný vzor k ostatnímu zařízení buď nehodí, anebo v lepším případě se velice brzy okouká.

A jak to vypadá u vás doma? Visí vám na oknech záclony a závěsy dle vlastního návrhu a výroby, nebo zde platí pořekadlo – kovářova kobyla chodí bosa?

No, asi spíš to druhé. V některých místnostech sice visí naše závěsy, ale jinak se více-méně spokojím se žaluziemi. Má přítelkyně už ovšem volá po změně.