„Tento typ dříve produkoval sesterský závod Kia u slovenské Žiliny. Jelikož ale nestačil pokrývat zvýšený zájem zákazníků o silnější a dražší vozy, proto se automobilový koncern Hyundai-Kia rozhodl přesunout jeho výrobu právě do Nošovic, kde produkci sportovního modelu zvýší až o čtyřicet procent,“ vysvětlil záměr tiskový mluvčí nošovické automobilky Petr Vaněk s tím, že ve slovenském závodu Kia se nyní bude naopak vyrábět model Kia Venga, jenž dosud montoval závod v Česku.

„Výrobu se nám podařilo spustil oproti plánu dokonce o dva měsíce dříve. Prohození výroby přesto trvalo několik měsíců. Vyžádalo si úpravy výrobních linek a také zaškolení více než tří set nošovických pracovníků v závodě Kia a téměř stejného množství žilinských kolegů v závodě Hyundai,“ přiblížil mluvčí Petr Vaněk.

Po silnějších a dražších vozidlech je ze strany zákazníků po končící hospodářské krizi znovu velký zájem. Podle Vaňka jsou nyní na vůz ix35 dlouhé čekací lhůty. Během čtyř měsíců ovšem počítají, že vyrovnají nevypořádané objednávky, takže zákazníci budou na auto místo dosavadních pěti měsíců čekat standardní dobu jednoho měsíce.

„Základní cena modelu ix35 začíná na 420 tisících, s nejlepší výbavou stojí kolem 800 tisíc korun. Vyrobená auta exportujeme do osmačtyřiceti zemí. Nejvíce do Německa, Velké Británie, Španělska nebo Polska. Začali jsme je už ale taky vyvážet do severní Afriky,“ sdělil Vaněk.