Investice mají výrazně omezit množství vypouštěných znečišťujících látek. Rychlejšímu zavedení ekologických opatření brání podle zástupců společnosti zdlouhavé povolovací procesy.
„Letos dokončíme s předstihem naši nejdůležitější investici, výstavbu odprášení aglomerace sever. Díky tomu se významně sníží emise prachu z tohoto zařízení. Ročně nejvýkonnější textilní filtry zachytí více než 260 tun prachu,“ uvedl generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Augustine Kochuparampil. O 95 procent se také sníží emise dioxinů a o šedesát procent emise oxidu siřičitého.
V příštím roce chce firma zahájit výstavbu nové ocelárny za pět miliard korun. „Použijeme nejnovější dostupné technologie. Výrobní kapacita zůstane stejná, ale výrobní technologie bude efektivnější, proto bude mít menší dopad na životní prostředí,“ uvedl ředitel. Množství vypouštěných emisí tuhých látek se díky tomu sníží o padesát procent.
ArcelorMittal také chystá ekologizaci teplárny a instalaci moderní technologie u vysokých pecí, což rovněž povede ke snížení emisí prachu. Hodnoty vypouštěných emisí mají klesnout pod dvacet mikrogramů na metr krychlový, což bude odpovídat používání nejlepších dostupných technologií na světě.
„Potřebujeme, aby posouzení vlivu staveb na životní prostředí trvalo v řádech měsíců, a ne let. Tento proces by měla vláda upravit,“ podotkl Kochuparampil. Ve světě se podle něho realizují podobné investice daleko rychleji. „Jiné vlády se snaží o co nejrychlejší procesy, aby v jejich zemi mohly firmy rychle investovat. Tady to trvá neuvěřitelně dlouho,“ domnívá se ředitel.
Kvůli budoucím velkým investicím bude ArcelorMittal přijímat nové zaměstnance. „Budeme potřebovat nové odborníky, nové projekty nepokryjeme vlastními silami. Hledáme třicet lidí na různé pozice,“ uvedl personální ředitel Jan Rafaj. Firma však bude hledat specialisty po celém světě, zejména kvůli výstavbě nové ocelárny. „Na trhu není dostatečné množství specialistů. Poslední ocelárna byla postavena v Evropě před třiceti lety, proto budeme muset hledat i ve světě,“ konstatoval Rafaj. Za posledních třicet let se podle firmy snížilo množství vypuštěných emisí prachu z huti o 97 procent. Ještě v roce 1978 se z ní vypouštělo ročně 39 715 tun prachu, předloni to bylo 1089 tun.