Jednání o kolektivních smlouvách na rok 2012 totiž ještě prakticky nikde nejsou uzavřena, a jak se Deníku podařilo zjistit, mnohde platí i letos loňské kolektivní smlouvy, a dojednávají se jen dodatky týkající se mzdových podmínek. A představy odborářů a vedení firem se, jak už to bývá, právě v otázce zvyšování mezd liší.

Například hornické odbory společnosti OKD požadují zvýšení mezd o deset procent. „Vedení firmy však jakékoli zvýšení zatím odmítá, a to především s odvoláním na nasmlouvání nových cen za uhlí,“ prozradil šéf hornických odborů Miroslav Syrový.

Ostravsko-karvinské doly mají s odbory uzavřenou tříletou kolektivní smlouvu až do konce roku 2012 a takzvaný mzdový dodatek, který platil pro rok 2011, byl prodloužen až do konce ledna 2012. „Vzhledem k nejasnému ekonomickému výhledu máme připraveno několik scénářů budoucího vývoje, od optimističtějších až po pesimističtější. Vyjednávání o mzdách na letošní rok bude proto pokračovat v druhé polovině ledna,“ řekl mluvčí společnosti Vladislav Sobol.

Ve Werku bude možná jasno už dnes

V Třineckých železárnách by mohlo být podle odborového předáka Františka Ligockého jasno už dnes. „V průběhu vyjednávání nesdělujeme žádné podrobnosti. Zatím mohu říci pouze to, že jednání probíhá standardním způsobem. Je možné, že jasno budeme mít už dnes, kdy bychom mohli vše dotáhnout do konce,“ řekl Ligocki.

V železárnách platí dvouletá kolektivní smlouva na roky 2011 a 2012, a jedná se pouze o dodatky týkající se především výše osobních nákladů a zaměstnaneckých benefitů.

„Věřím, že již brzy dojde ke vzájemné dohodě,“ potvrdil personální ředitel Třineckých železáren Ivo Žižka. Odboráři karvinské pobočky společnosti ArcelorMittal čekají, jak dopadnou jednání o nové kolektivní smlouvě v dceřiné firmě v Ostravě.

„My samozřejmě máme nějakou představu, ale naším cílem je především srovnat podmínky, které mají zaměstnanci v ostravské a karvinské pobočce. V Ostravě mají úplně jiné podmínky, pokud jde o odměny a jiné nadtarifní složky,“ vysvětlil předseda karvinských odborů Emil Bug.

Dokonce už prý v této věci kontaktoval dopisem personální ředitele firmy v Ostravě.

Karvinští odboráři však jednají s karvinským vedením a po něm požadují měsíční navýšení o 1800 korun na každého zaměstnance.

„Tato částka se může promítnout v různých složkách mzdy,“ říká Bug. Dohoda by podle něj měla být uzavřena do konce ledna, aby se lednové mzdy vyplácely už podle nových pravidel. Loni se však jednání vlekla až do dubna a firma lidem peníze zpětně doplácela.

Úředníci přidáno nedostanou

V Havířově je jedním z největších zaměstnavatelů magistrát. Ten zvýšení platů v tomto roce nechystá.

„Letos v rozpočtu s navýšením platů zaměstnanců nepočítáme, takže si havířovští úředníci v tomto pohledu určitě nepolepší. V průběhu roku mohou přijít menší změny, ale o těch bychom věděli nejdříve v dubnu,“ vysvětlila mluvčí havířovské radnice Eva Wojnarová.

V bohumínských železármách ŽDB Group, kde proběhlo na podzim velké propouštění, se budou nové mzdové dodatky kolektivní smlouvy dojednávat až počátkem léta. Snad k 1. květnu by totiž měly vzniknout ze staré ŽDB Group tři nové samostatné akciové společnosti, jak to již dříve oznámilo vedení firmy.

„My tedy počkáme do května a poté zahájíme jednání o mzdových dodatcích. V tuto chvíli však zatím nemá smysl mluvit o nějakých číslech nebo procentech,“ řekl odborový předák ŽDB Jiří Jaškovský s tím, že odboráři požadují zachování loňské kolektivní smlouvy i letos.

O úpravách tarifů či benefitech pak budou odboráři jednat přímo s vedením jednotlivých nově vzniklých společností.