Práce na statku, péče o domácí zvířata, dojení krav, sušení sena, vyhánění ovcí na pastvu, krmení ryb v přilehlém rybníku či jízda na koni. Užít si dovolenou sbíráním hub, procházkami v odlehlých končinách, projížďkami na koních nebo tradičními pracemi je možné i na českém venkově. Zemědělských usedlostí, jež jsou připraveny i na turisty, přibývá. Cestu na český venkov si každoročně nacházejí i Holanďané, Belgičané či Francouzi. Ačkoli agroturistika byla ještě před několika lety okrajovým odvětvím cestovního ruchu, v poslední době se její obliba stále zvyšuje.

Prvorepubliková tradice


Tradice dovolených na českém venkově se datuje už od dob první republiky, kdy rodiny vyjížděly na takzvané letní byty. Hosté trávili v pronajatém domě často celé léto a především žili společně s venkovskou rodinou, která jim často uvolnila své vlastní pokoje.

„V současné době je požadavek na soukromí výrazně větší, takže bychom podobnou formu ubytování již těžko hledali,“ hodnotí rozdíly mezi rekreací na začátku minulého století a současnými nároky hostů Petr Zapletal, který sám pronajímá část svého zrekonstruovaného statku v Beskydech. „Přijíždějí k nám často rodiny s dětmi, z nichž mnohé znají mléko pouze z krabice. Když pak vidí, jak se dojí, a mohou ho ochutnat, je to pro ně nový zážitek,“ říká Zdeněk Němec ze Svazu venkovské turistiky.

Do Země děda Praděda


Mezi průkopníky agroturistiky u nás patří rodina Ljuby Kielarové z Malé Morávky, která je známá jako zakladatelka Země děda Praděda.

„Předtím jsem pracovala sedm let na chatě v Krkonoších. Ta však koncem osmdesátých let vyhořela a já se vrátila do kraje, odkud pocházím. Najít tu práci však byl problém,“ vzpomíná na počátky. Jako jedna z mála spolupracuje s Evropským centrem agroturistiky a ve svém domě s hospodářstvím již deset let ubytovává Čechy i cizince. Mezi její pravidelné návštěvníky patří i hosté z Nizozemska a Polska. Zahraniční hosté podle ní touží poznat život na venkově, rádi ochutnávají tradiční česká jídla a jejich děti jsou nadšeny drobným domácím zvířectvem.

„Máme koně, krávy, králíky, psa, ovečky, děti si mohou třeba i podojit kozu. Většina z nich se chce svézt na koni. S koňmi chodíme pomalu, aby se naši hosté nebáli. O prázdninách si lidé berou zejména týdenní pobyty, od soboty do soboty, ale i kratší,“ říká Ljuba Kielarová. Na rodinné farmě se může ubytovat až třicet lidí. „Vaříme pro všechny v jednom hrnci, snažíme se naše hosty zabavit. Je to práce a zase práce, ale děláme to všichni moc rádi,“ tvrdí. Kromě manžela jí pomáhají i její děti, z nichž tři ještě studují vysokou školu. „Až děti odejdou, bude hůř,“ obává se.

Splnila si přání

Několik let již provozuje agroturistiku na ranči U kulhavé sovy v Klokočově na Opavsku Gabriela Halušková. „Splnila jsem si přání: bydlet na vesnici a chovat koně,“ říká maminka tří dětí, která je s nejmladším potomkem na mateřské dovolené. Typická malá rodinná farma nabízí především prázdninové pobyty s výukou jízdy a vyjížďkami na koních. „Jezdí k nám klienti z celé republiky. Přes léto tu míváme i kolem třiceti dětí,“ říká podnikatelka. „Kdyby však manžel neměl svou práci, samotná farma by nás neuživila,“ dodává.

Podobně atraktivní jsou pro lidi z města pobyty s možností rybaření, zejména v okolí přehrady Slezská Harta. „Jezdí k nám hlavně rodiny s dětmi. Děti a ženy často poprvé podlehnou kouzlu rybaření při lovu pstruhů a sivenů amerických, chlapi jezdí chytat na Hartu,“ říká Marie Vojkovská z Rybářství Tylov ve Valšově na Bruntálsku.

Zájem je o koně a rybolov


Zájem o agroturistiku však není příliš velký, shodují se podnikatelé, kteří otevřeli své farmy zájemcům o pobyt v přírodě. Nejčastěji sázejí na jízdu na koních, rybaření nebo myslivost. Mnohem méně se jich zaměřuje na klasickou agroturistiku, kdy hosté pomáhají při dojení krav či pasení ovcí a děti běhají po dvorku mezi slepicemi. Originálně pojali agrofarmu v Jevišovicích na Znojemsku, kde chovají padesát krokodýlů a postupně se chov chystají rozšířit až na tisíc kusů. Pro většinu však zůstává hlavní obživou především zemědělství. Podobné zkušenosti má Blanka Haitlová, která spolu s dcerou Denisou provozuje již několik let agroturistiku v penzionu U Haitlů v Bernarticích nad Odrou, kde chovají vzácné plemeno kladrubských koní. „Jezdí k nám Němci, Britové, byli tu i návštěvnící z Nového Zélandu či Jihoafrické republiky. Na koňské tábory k nám jezdí i postižené děti. Uživit se tím však rozhodně nedá. Máme s manželem ještě každý svou práci,“ dodává Blanka Haitlová.

Soukromý zemědělec Petr Novák nejprve zřídil kemp a časem přidal ještě tři místnosti v domě. Z myšlenek, s nimiž do podnikání vstupoval, opustil jen jednu: že využije turistů k drobné výpomoci v hospodářství. „Lidé si rádi pohladí ovci nebo krávu, ale že by se třeba chtěli naučit dojit, to je zcela výjimečné,“ tvrdí.

Agroturistika láká, v kraji je však stále v začátcích

„Se sousedním Rakouskem či Bavorskem, kde nabízí ubytování téměř každý druhý statek, se asi nikdy nebudeme moci rovnat. Přesto se nabídka v odvětví agroturistiky zvyšuje. Důležité je, aby lidé měli zájem a chopili se šance,“ tvrdí odborník na turistiku, šéf Destinačního managementu Moravsko-Slezského Vladimír Vavrečka. Moravskoslezský kraj sice nabízí mnoho atraktivních míst vhodných pro venkovskou turistiku, podnikatelů nabízejících agroturistiku je však stále poskrovnu a nadšenci, kteří venkovskou turistiku provozují, si stěžují na malý zájem.

„Většina zemědělců se bude raději plahočit po poli, než aby se starala o hosty. Lidé totiž mívají různé požadavky, a ne s každým je snadné vyjít,“ tvrdí předseda Evropského centra pro ekoagroturistiku Michal Burian. Podle průzkumu firmy Mag Consulting dovolenou na statku v České republice tráví ročně zhruba třiatřicet tisíc turistů, z toho asi třetinu tvoří cizinci. Zájem o dovolenou na českém venkově by se však měl podle šéfa Mag Consulting Jaromíra Beránka zvýšit „Pobytů u moře se lidé brzy nabaží a budou chtít lépe poznat také vlastní zemi,“ tvrdí Beránek.

Do deseti let by se mohl počet turistů na venkově zdvojnásobit. V Moravskoslezském kraji nyní nabízí možnost agroturistiky zhruba padesát provozovatelů. Síť statků a rodinných farem s možností ubytování je poměrně hustá na Bruntálsku a Krnovsku, v podhůří Hrubého a Nízkého Jeseníku, v Poodří. Kromě ubytování, kde turisté poznávají venkovský život v blízkém kontaktu s přírodou, nabízejí majitelé usedlostí často i další doplňkový program - především jízdu na koních, cykloturistiku, myslivost, rybaření nebo koupání. Méně jich je v Beskydech. „V Beskydech bylo daleko více chat a rekreačních středisek a o rekreanty tu nebyla nouze. Jesenicko bylo více zemědělská oblast,“ tvrdí Vavrečka, který už před časem zpracoval pro kraj analýzu cestovního ruchu.

Region má podle něj pro rozvoj agroturistiky obrovské předpoklady. Mnohdy jej však brzdí i neochota lidí pustit se do tohoto podnikání. „Pod pojmem agroturistika si každý představuje něco jiného. Deset lidí, deset názorů. Někdo si chce zajezdit na koni, jiný podojit krávu či podrbat prase za ušima, “ říká Vavrečka. Lákavé je také to, že se turista může volně pohybovat po celé farmě. „Především děti z města jsou nadšené z koček, psů, koňů, krav, koz, ovcí, ale i z obyčejných slepic,“ říká Ljuba Kielarová, která se na svém hospodářství v Malé Morávce věnuje agroturistice již více než deset let a patří k jejím průkopníkům.

Zájemci si mohou přímo na farmě koupit mléko, tvaroh, sýry, vejce, ale i čerstvou zeleninu a ovoce. „Pověrou je ubytování za práci. Dnes je většinou všechno mechanizované, takže se i seno suší strojově. Ale pokud si to chce klient vyzkoušet, nic mu nebrání,“ dodává s úsměvem. „Agroturistika je v kraji stále v plenkách, ale vzhledem k podpoře z kraje má velkou šanci na rozvoj,“ míní šéf bruntálské cestovní kanceláře Atis Petr Krč. „Je to zatím třešnička na dortu, ale když bude více míst, kde turisté budou moci usušit seno a podojit kozu, tak je sem dostaneme.“

Více na:

  • www.prazdninynavenkove.cz
    www.nafarmu.cz www.agroweb.cz
    www.agroturistika.net