Na druhém místě se v letošním ročníku tradiční studie poradenské společnosti PwC PayWell umístily stravenky. Následují občerstvení na pracovišti a penzijní připojištění. Novým trendem jsou benefity, které mají zaměstnancům usnadnit skloubení práce a péče o děti, například příspěvek na školné, chůvu či jesle.

„Zaměstnanci oceňují zejména takové benefity, z nichž mají hmatatelný užitek. Novým trendem poslední doby jsou výhody, které pracujícím rodičům umožní nevzdávat se kariéry, a zároveň velká flexibilita poskytovaných výhod,“ říká Andrew Krenek, ředitel oddělení Poradenství pro řízení lidských zdrojů, PwC Česká republika.

Dovolená

Pětitýdenní dovolenou nabízejí zejména farmaceutické firmy, finanční instituce včetně pojišťoven, společnosti v oblasti chemického průmyslu, v sektoru logistiky či rychloobrátkového zboží. Hromadné čerpání dovolené využívá 21 procent společností a průměrná délka hromadné dovolené je deset dní.

Stravování

Oblíbené stravenky poskytuje svým zaměstnancům celých 76 procent společností. Hodnota jedné stravenky na den dosahuje v průměru 75 korun. Firmy, které mají vlastní stravovací zařízení, přispívají v průměru 46 korunami. Vlastní stravovací zařízení mají nejčastěji logistické společnosti a průmyslové podniky.

Penzijní připojištění

Penzijní připojištění patří stále mezi nejčastěji poskytované finanční výhody. Svým zaměstnancům jej nabízí již 72 procent zaměstnavatelů. Stále více z nich usiluje o to, aby se zaměstnanci na tomto benefitu podíleli svými příspěvky. Tento rostoucí trend vychází ze snahy zaměstnavatelů angažovat zaměstnance do poskytovaných výhod, a maximálně tak zajistit, že benefity, které dostávají, opravdu chtějí a využívají.

Firmy přispívají na penzijní připojištění měsíčně v průměru 1730 korun vrcholovému managementu, 740 korun střednímu managementu a šest set korun ostatním zaměstnancům. Tento příspěvek využije v průměru 65 procent zaměstnanců.

Systém Cafeteria

Systém Cafeteria čili volitelné zaměstnanecké výhody provozuje téměř třetina společností v České republice. Zaměstnanci si mohou vybírat z mnoha různých benefitů, téměř v žádné firmě mezi nimi nechybí příspěvek na sportovní vyžití, kulturní akce a rekreaci. O oblíbenosti systému volitelných zaměstnaneckých výhod mezi zaměstnanci svědčí i fakt, že zaměstnanci v rámci Cafeteria systému v průměru vyčerpají 99 procent svého rozpočtu.

Studie PayWell 2011 je mzdový průzkum, který mapuje trendy základních a celkových mezd včetně poskytovaných zaměstnaneckých benefitů v České republice. V loňském roce se studie PayWell zúčastnilo 125 společností z 14 sektorů.

Jaké „dárky“ nabízejí koncem roku firmy svým zaměstnancům v Moravskoslezském kraji?

Například pracovníci nošovického pivovaru dostávají v těchto dnech nad rámec kolektivní smlouvy zaměstnanecké pivo, a to karton tradičních českých piv Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel a Radegast. Dalším vánočním benefitem pak bude den volna navíc, které dostanou všichni zaměstnanci 2. ledna 2012.

„Pivo jako vánoční benefit si naši zaměstnanci jednoznačně oblíbili. Někteří se o ně dále podělí a věnují je jako vánoční dárek. Ve většině případů si je ale sami vychutnají v rodinném kruhu či s přáteli během Vánoc. Druhé vánoční překvapení, den volna navíc, je naopak novinkou. Chtěli jsme zaměstnancům prodloužit vánoční svátky a dopřát více volna k odpočinku,“ uvedl Ivan Balogh, ředitel úseku lidského kapitálu z Plzeňského Prazdroje, pod který pivovar v Nošovicích patří.

Celková roční hodnota benefitů udělovaných Plzeňským Prazdrojem na jednoho zaměstnance přesahuje částku 17 tisíc korun.

Zaměstnanci kunčické huti ArcelorMittal Ostrava letos před Vánocemi a také jako připomínku 60. výročí firmy dostávají kalendář, přívěsek s logem výročí společnosti a poukaz (flexi pass) v hodnotě tisíc korun.

Pracovníci Třineckých železáren byli za překročení hospodářského výsledku před Vánocemi finančně odměněni nad rámec uzavřené kolektivní smlouvy (odměny byly vyplaceny v období výplatních termínů za měsíc listopad a prosinec). Volitelné benefity jsou pro zaměstnance k výběru v průběhu celého kalendářního roku.

Například každý ze zaměstnanců má nárok na pětitýdenní dovolenou na zotavenou, příspěvek na stravování, zvláštní odměny při odchodu do důchodu a pracovním výročí, a mnohé další,“ uvedla Lucie Drahošová, mluvčí skupiny Třinecké železárny- Moravia Steel. (lap)