Se zachováním snížené nulové sazby DPH počítá projekt nařízení ministra financí, publikovaný ve středu 30. listopadu na stránkách polského vládního Centra pro legislativu. V nařízení jsou přesně specifikovány položky, které mají spadat do nulové sazby DPH. To se vztahuje na potraviny a produkty, na které vláda na jaře snížila DPH z pěti procent na nulu.

Ilustrační foto.
Heimstaden zvedá lidem zálohy na teplo. O čtyřicet procent

Nákupy v Polsku jsou díky výhodnému kurzu zlotého vůči koruně a úlevám na DPH lákavé pro mnoho Čechů zejména z česko-polského příhraničí. Ve velkém se tam vypravují nejen pro potraviny, ale také pro benzin a naftu.

Benzin zřejmě podraží

Nižší DPH se už ale na pohonné hmoty, stejně jako elektrickou energii, plyn, kde polská vláda v rámci protiinflačních opatření na jaře snížila DPH z 23 na 8 procent, vztahovat nebude. „Tyto další snížené daňové sazby platí do 31. prosince a už nebudou prodlouženy. Vrátí se na původní úroveň,“ uvedl v Polském Radiu vicepremiér a ministr státních aktiv Jacek Sasin.

OKD, šachty, Karvinsko, ilustrační foto.
OKD podniká kroky, aby mohla těžit i po roce 2023

Polsko tak podle premiéra Morawieckého pokračuje v boji s inflací. „Vláda zavedla balíček proti inflačních opatření, které zabraly,“ řekl serveru Dzennik.pl Morawiecki. Podle premiéra přijde snížená DPH na potraviny polskou státní pokladnu na osm miliard zlotých (41,6 mld. korun). Zároveň uvedl, že meziroční inflace v říjnu dosáhla 17,9 procenta a je nejvyšší od roku 1997, pokles se čeká ve druhém čtvrtletí 2023.

Server Gazeta Prawna upozornil, že protiinflační kroky stály polský rozpočet jen letos 30,6 miliard zlotých (158 miliard korun).