„Já jsem semka jezdil kdysi za mlada, teď se vrátil podívat se, jak to tady vypadá,“ svěřuje se jeden z prvních sobotních návštěvníků dorazivší do Beskyd na Frýdeckomístecko od Znojma se ženou a plným pinknikovým košíkem. Nad parkovištěm je čeká u Chaty pod Lysou horou areál s pěti trasami: Školák (délka 250 metrů, převýšení 60 metrů), Staromák (460/160), Mamut (850/200), Kombi (1200/200) a Vyhlídka (1400/200).

Koláž, vánoční stromky, Frýdeckomístecko, rok 2023.
Vyberte nejhezčí vánoční strom na Frýdecko-Místecku a Třinecku

„Příjemné místo pro ni – pro začátečnici,“ hodnotí pro Deník jiný z milovníků zimy s partnerkou, která se v Malenovicích učí lyžovat. Pro takové tady mají vlastní školu s instruktory (včetně anglicky hovořícího) a půjčovnu vybavení. Jen se třeba raději předem objednat, protože zájemců je spousta, jak upozorňuje obsluha. Dá se zde i bobovat, půjčení bobů je za padesát korun na den.

Zlevňování

Daniel Václavek coby vedoucí SKI Malenovice podotýká, že oproti předchozím sezonám jsou lacinější: „Třeba vloni stály dvě hodiny lyžování tři sta osmdesát korun. Teď je to tři sta na celý den. Což je ve srovnání s jinými beskydskými středisky cena třetinová, ski pas se dá někde na den pořídit i za devět stovek.“ Na svahu si tu pochvalují, že se jim povedlo letos brzy otevřít, na druhé straně se však obávají oblevy. „Co jsme dosněžili, tak vypadá, že v dalších dnech staje. Jinak zájem je fajn a přijelo spousta lidí,“ konstatuje Václavek.

Bývalý institut podnikového vzdělávaní, ulice Dlouhá, 29. září 2023, Frýdek-Místek.
Ostudy Frýdku-Místku, 5. díl: Chátrající škola pro valcíře dále hyzdí tvář města

Malenovické sjezdovky mají denní provozní dobu od 9 do 16 a večerní pak od 17 do 20 hodin. Nechybí atrakce pro děti (okolo například obchází maškary v podobě sněhuláka a zajíce) a také grilování na ohni. Například klobása s chlebem, feferony, hořčicí a kečupem je za 149, Maleňákova prasárna (mega hot-dog) za 159, hamburger s hovězím masem a čedarem za 219 korun.

Na zahřátí tu podávají mj. svařák, dvě deci za devětasedmdesát korun, medovinu, malou štamprli za pětašedesát korun, a stejné ceny jsou za totéž množství u meruňkovice, hruškovice a ořechovky.