Mladí lidé projevili zájem hlavně o snowboardy, střední generace zůstává věrná lyžím. Půjčovny nabízejí obvykle jen carvingové lyže, dále snowboardy a běžky. Za kompletní vybavení na jeden den lidé zaplatí zhruba 200 až 400 korun.

Skiservis Montana v Mostech u Jablunkova měl otevřeno i minulou neděli, kdy se v areálu poprvé začalo lyžovat. "Ještě se nerozkřiklo, že už začala sezona. Přesto přišlo nejméně deset lidí. Mezi mladými jednoznačně vítězily snowboardy, půjčení kompletu na den stojí 290 korun," řekl zaměstnanec půjčovny Petr Martynek.

Carvingové lyže si mohou lidé vybrat ve čtyřech kategoriích - pro děti, začátečníky, pokročilé a závodní lyžaře. Zaplatí za ně od 180 do 390 korun, za běžky 250 korun na den. "S prvním sněhem v údolí začali chodit lidé kvůli broušení lyží, které děláme počítačově řízeným strojem. Brousit ale začínáme od 1. září, závodní lyžaři totiž jezdí na ledovce už na podzim," řekl Martynek.

Ceny za servis se podle něho pohybují od 200 do 800 korun. Nejméně 30 lyžařů využilo minulý víkend služeb skiservisu přímo na Javorovém vrchu. "Hrany lyží přibrousíme ručně. Pomůžeme, když se například utrhne šroubek. Děláme jen jednoduchý servis, protože skiservisů je v údolí dostatek a většina lidí přijede už s připravenými lyžemi," řekl provozovatel střediska Viktor Pavlík.

Lyžařské vybavení si podle něho půjčuje stále více lidí. "Zjistili, že pokud nejezdí na hory často, je pro ně výhodnější si půjčit různé druhy lyží a vyzkoušet je, až pak případně koupit," řekl. Půjčovna na Javorovém vrchu vyjde vstříc i lyžařům, kteří zůstávají věrní klasickým, rovným lyžím. "Kromě carvingových máme i starší exempláře. Zájem o lyže je u nás celkově stále vyšší než o snowboardy. Jednodenní půjčení lyžařského kompletu vyjde na 200 korun, u carvingů a snowboardů je to o stovku víc," dodal provozovatel.

Naopak v lyžařském areálu Mezivodí, který zahájí sezonu v sobotu, převládá několik let zájem o snowboardy. "Je to trend i mezi staršími lidmi, kteří si chtějí alespoň jednou zkusit, jaké to na prkně je. Zájem nastartoval film Snowborďáci. Kurzy na snowboard si musejí navíc dělat i učitelé, protože mezi školáky je hodně populární," uvedl provozovatel Zbyněk Žák.

Za půjčení snowboardového i carvingového setu lidé zaplatí 200 korun, klasické lyže už tři roky nepůjčují. Tři sta korun platí v Mezivodí nejčastěji rodiče svým malým dětem za hodinu lyžařského výcviku.