Například v Karviné již dlouhá léta funguje průmyslová zóna Nové Pole.

„Nové Pole je téměř plné a v současnosti zde nachází práci přibližně 2000 lidí v deseti firmách. Pro jednu firmu menšího rozsahu je ještě místo v druhé etapě tohoto území. Jednáme o obsazení tohoto místa, zatím ale nelze říci nic konkrétního," řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

A v jednání je podle vyjádření magistrátu také obsazení někdejší kolonie domků naproti areálu karvinské firmy Jäkl. Kolonie už před lety padla k zemi a město v místě zvaném Vagonka připravilo pozemky pro podnikání firem menšího rozsahu. „Skutečně mohu potvrdit, že zájemci existují a vše je v jednání. Prozatím je ale vše ve fázi, kdy nemůžeme prozrazovat další detaily," dodává mluvčí karvinského magistrátu.

Karvinský magistrát je pak také jedním z účastníků řízení kolem plánovaného využití průmyslové zóny Barbora. Je v tomto směru optimisticky naladěn a věří, že i přes současné zádrhele by zde první stavební práce nových hal mohly začít v roce 2017.

Další nová místa v okrese se očekávají také v nedalekém Havířově.

Tam se jedná o průmyslovou zónu v areálu bývalého dolu Dukla. Znám už je první investor, a to firma Mölnlycke, která již nyní zaměstnává lidi ve zmíněném Novém Poli v Karviné. „Víme, že firma už má stavební povolení a je připravena zahájit stavbu nových pracovišť v průběhu roku 2017," řekl Deníku náměstek pro ekonomiku a správu majetku havířovského magistrátu Eduard Heczko.

Město má jinak pro upřesnění v zóně přibližně tři hektary pozemků, zbytek patří soukromé společnosti. „Podle našich informací pak firma Mölnlycke plánuje zaměstnat první lidi už v období, kdy bude provádět v nových halách montáže prvních strojů, aby se noví zaměstnanci mohli ihned zaučovat.

Pak by tam mělo vzniknout asi dvě stě až tři sta pracovních míst. Až se v dalších letech rozjede výroba takříkajíc naplno, práci by tam mohlo najít celkově až 600 lidí," doplnil současné informace Eduard Heczko.

A daří se také průmyslové zóně Pod Zelenou v Českém Těšíně, kde už podnikají firmy Donghee a Kovona. Stále tam přibývají další pracovní místa a město chce areál rozšířit. „To je pro nás jednou z hlavních priorit pro příští rok," řekl českotěšínský místostarosta Stanislav Folwarczny.