„Funguje to, ale nejsme na to zvyklí. Zpomaluje to. Chvíli trvá, než na pokladně najdu ten správný sortiment a odklikám to. Časem to bude lepší," řekla včera dopoledne Sabina Kundrátová, která pracuje v jedné z místeckých cukráren. Na EET má nicméně jasný názor. „Je to k ničemu," poznamenala. „Pro vládu je to možná dobré, ale pro obyčejné lidi? Zbytečnost."

To, že nový systém evidence tržeb nebude mít jen samé obdivovatele, bylo jasné už delší dobu.

Například v Mostech u Jablunkova se vědělo, že EET bude zřejmě pověstnou poslední kapkou pro uzavření hostince U Jakuba, který fungoval v obci 168 let.

„Nezlobte se, ale k EET se už nebudu vyjadřovat," řekl Deníku majitel podniku. Konec avizoval rovněž mostecký hotel Beskyd, což byl zejména hostinec.

Starosta Mostů u Jablunkova Josef Szotkowski naznačil, že v souvislosti s EET se toho v obci skutečně napovídalo mnoho. „U Jakuba se to zavřelo určitě, zavřený je nově i Beskyd," pravil s tím, že u názorů na EET záleží na úhlu pohledu.

„U těch, kteří z toho mají pár korun, je to zbytečné. Ale z mého pohledu pivo s účtenkou není problém na Slovensku to mají už roky a nikomu to nevadí. Dle mého mínění nás taky díky omezení šedé ekonomiky dohnali v ekonomice," poznamenal starosta Josef Szotkowski.

Mezi zastánce EET patří třeba Jaroslav Kubela. „Já jako bývalý podnikatel vím, co podnikatelé dělají. Myslím si, že je to správné. Úplný pořádek nebude asi nikdy, ale vybere se víc daní," řekl redakci. Úplně jinak to vidí trafikantka z Frýdku-Místku, které by se elektronická evidence měla týkat od jara příštího roku. Měla, ale s velkou pravděpodobností nebude. „Já končím. Mám čtyři roky do důchodu. Nebudu si pořizovat kasu za dvacet tisíc," řekla včera žena.