Zaměstnanci čerpací stanice Benzina, která se nachází na Ostravské ulici ve Frýdlantu nad Ostravicí včera prodávali litr benzínu Natural 95 za 32, 80 korun. „Cena se v současné době už moc nezvyšuje. Nejdramatičtější zdražování, které zasáhlo celou republiku, už snad máme za sebou. Konečnou cenu ale stejně ovlivňuje jen nafta na světových trzích. Naštěstí nám zákazníci neubyli,“ uvedla J. M. pracovnice obsluhy z frýdlantské pumpy.

Jelikož jen v samotném Frýdku–Místku je kolem deseti čerpacích stanic, snaží se některé nalákat řidiče různými způsoby. Šoféři si mohou vybrat takové, které jsou spojeny s obchodem, mycí linkou – nebo dokonce i restaurací. Například společnost Ahold Czech republic, která má pod sebou síť marketů Hypernova, přitahuje nakupující na levnější benzín. Podle našeho zjištění chtěli včera za litr Natural 95 v průměru až o korunu méně, než ostatní stanice v regionu.

„Je hrozné, kolik v současné době benzín stojí. Navíc se jeho cena může stále zvyšovat. Nejhorší na tom všem je to, že se zatím bez něj většina neobejde. Dotýká se to i těch, kteří autem vůbec nejezdí, protože se dražší pohonné hmoty promítly do vyšších cen ostatních zboží,“ zamyslel se řidič z povolání, který nechtěl být jmenován.

V Ostravě se růst cen benzinu a nafty zastavil

Prudký nárůst cen pohonných hmot, který zaznamenali motoristé v květnu i počátkem června, se v posledních dnech zastavil. Při porovnání cen v posledních dvou týdnech jsou ceny u benzinových pump většinou stejné, nebo se liší minimálně.

Při včerejším porovnání asi desítky benzinových pump v severomoravské metropoli se nejlacinější natural 95 prodával za 31,90 koruny za litr. Za tuto cenu prodávali bezolovnatý benzin například u pumpy JET v Muglinově, u čerpacích stanic Benzina v Hrušově i u pumpy Tesco na Novinářské ulici.

Naopak Shell na Novinářské ulici a OMV na Hornopolní prodávali litr naturalu za 33,30 koruny. U nafty se ceny pohybovaly nad hranicí čtyřiatřiceti korun. U porovnávaných pump se ceny ale lišily o dvacet až třicet haléřů za litr.

Ještě koncem dubna tankovali řidiči v Ostravě naftu za 30,90 za litr a natural 95 o dvacetihaléř levněji. (lap)

Více se dočtete v dnešním, čtvrtečním, vydání Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.