Ceny panelových bytů v celém Moravskoslezském kraji stagnují a v některých méně žádoucích lokalitách dokonce začínají mírně klesat.

To jsou slova Jan Šiny, manažera ostravské pobočky realitní kanceláře Aaabyty.cz, která pravidelně provádí analýzy trhu s nemovitostmi.

Jeho slova potvrzují i zástupci dalších realitních kanceláří. „Potenciální kupec nyní kvůli finanční krizi vyčkává. Která z realitek potřebuje něco prodat, tak snižuje ceny, jinak vyčkává také. Proto nyní ceny nemovitostí přinejmenším stagnují,“ vyjádřil se Vít Janša z realitní kanceláře Movit.

Podle Ivany Štefankové, vedoucí makléřky společnosti Trimex Reality, nastal kvůli současné krizi pokles zájmu jak o byty starší, tak o ty nové, které na Ostravsku houfně vznikají v rámci nastartovaného stavebního boomu.

„Ceny bytů mírně klesaly během posledního půl roku, teď spíše zůstávají na svém. Je těžké říct, jak bude vypadat další vývoj. Každopádně je teď pokles zájmu, hůř se prodávají i nové byty,“ sdělila Deníku Štefanková.

Ztráta zájmu poptávajících je v Ostravě patrná především v okrajových lokalitách – například u sídliště Ostrava-Dubina, kde jsou nabídkové ceny dlouhodobě přemrštěné. Lidé v této lokalitě nejsou ochotni nakupovat za tak vysoké ceny, takže ty postupně klesají.

Jiná situace než u bytů však údajně panuje u rodinných domků. Je o ně stále velký zájem a to žene cenu naopak nahoru. Navýšení je na Ostravsku o deset procent, v celém kraji pak v průměru o dvanáct procent.

„U pozemků je to podobné jako u domků. Stále je velký zájem a cena postupně stoupá. Zajímavých parcel ve městě ubývá, což je příčinou stoupajících cen. Nárůst činí zhruba dvanáct procent. Klienti mají navíc zájem bydlet i mimo krajská města,“ vyjádřil se ještě Jan Šina.