Zkusili jsme to zjistit ve druhém květnovém týdnu. Vybrali jsme dvacet položek a porovnali jsme ceny v obchodech na Slovensku a v ostravských prodejnách.

Kde se nakupuje levněji?

Kvůli co možná největší vypovídací hodnotě jsme navštívili u nás i na Slovensku hned několik prodejen jak velkých řetezců, tak malých obchůdků a snažili jsme se zjistit, za kolik jednotlivé potraviny prodávají.

Některé druhy potravin vyšly laciněji na Slovensku, jiné se naopak daly výhodněji koupit u nás. Celková částka, kterou bychom za nákup zmíněných dvaceti položek potravin zaplatili, se liší o necelých pětašedesát korun. Například u cukru krystal, který prodávali v hypermarketu, který má prodejny u nás i na Slovensku, se ceny liší v řádu desetihaléřů. V obou případech byl cukr v akční slevě a dal se pořídit za cenu pod dvacet korun. Cena čtvrtinky másla se pak lišila o šedesát haléřů.

Výhodný nákup? Akční slevy

Náhodní nakupující, kterých jsme se ve slovenském příhraničí ptali, jestli k nám jezdí nakupovat potraviny, odpovídali většinou záporně. „Ještě dva tři roky zpátky jsme občas k vám nakoupit zajeli, v poslední době se už to ale tolik nevyplácí. Člověk musí počítat, že něco navíc utratí za benzin. Ty ceny v obchodech se navíc v poslední době vyrovnávají," zněla nejčastější odpověď.

Jak slovenští zákazníci, tak ti naši, kterých se Deník ptal na názor, však uváděli, že daleko pečlivěji než dříve pročítají letáky obchodníků a nakupují zboží v akčních slevách.

„Když si přečtu, že v obchodě budou prodávat kilogramové balení margarínu za 39,90 koruny, tak to samozřejmě využiju. V současnosti už totiž platím podobnou cenu za poloviční balení tohoto druhu margarínu. Obdobné to je u cukru. Je rozdíl, jestli platím zhruba těch necelých pětadvacet korun za kilogram, nebo cukr nakoupím za 15,90 koruny. Stejné to je i u krabicového mléka," odpověděla mladá Ostravanka, které jsme se na názor zeptali ve velkém obchodním centru.