„To zdražení je opravdu zásadní. Za posledních dvanáct měsíců šel litr nafty nahoru o šest korun. To už dopravci nemají šanci pokrýt ze svých zdrojů. Pomoci by mohl jedině stát, pokud by snížil spotřební daň. V opačném případě je ale zdražování, které bohužel pocítí třeba i koneční spotřebitelé v obchodech, prakticky nevyhnutelné. Neplatí to ale jen o dovozu potravin a dalšího zboží. Podraží určitě i jízdné v dálkových spojích, otázkou je, jak to bude vypadat v městské hromadné dopravě,“ uvedl Martin Felix, mluvčí Česmad. Toto sdružení má zhruba dvě tisícovky členů, jejichž vozový park zahrnuje dvacet tisíc automobilů.

Vladislav Nycz ze společnosti Frutko, orlovského velkoobchodu s ovocem a zeleninou, je obdobného mínění. „Pokud zdražování pohonných hmot bude pokračovat tímto tempem, tak nám nic jiného nezbude. Náklady nám rostou nahoru hodně rychle právě kvůli výdajům na pohonné hmoty,“ uvedl Nycz.

Stejný názor má i další obchodník, který si přál zůstat v anonymitě. „Ceny nafty jdou nahoru tak prudce, že se to musí projevit. Nezdá se mi ani normální, že je nafta dražší než benzin. To nikdy nebývalo. Asi někomu došlo, že to bude výhodnější. Na silnicích jezdí pořád více nafťáků, tak proč by měla být laciná nafta, a dražší benzín. Státu to vyhovuje, do kasy tečou peníze ze spotřební daně,“ posteskl si obchodník.

Nárůst cen služeb kvůli zdražování nafty by se mohl velmi brzo projevit například u stěhovacích firem. „Pokud máme zakázku v Ostravě nebo blízkém okolí, tak se nám kvůli drahé naftě náklady zvyšují, není to ale ještě tak citelné. Pokud bychom však měli stěhovat zákazníka několik desítek kilometrů, je to něco jiného. Pokud bude nárůst cen nafty pokračovat, tak se v našem oboru zdražovat určitě bude,“ uvedl Simon Žeravík, majitel stěhovací firmy, která zajišťuje nonstop stěhování po celé republice.

Ještě před měsícem tankovali řidiči v Ostravě naftu za 30,90 za litr a natural 95 o dvacetihaléř levněji. Současné ceny nafty se pohybují nad hranicí třiatřiceti korun, někteří pumpaři v Ostravě si už ale za litr nafty účtují téměř pětatřicet korun.