VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Deníku: Diskotéky v Třinci

TŘINEC - Nájemníci paneláku v Koperníkově ulici protestují proti diskotéce v restauraci Vidle´s Pub. Její provozovatel napadá konkurenci z porušování předpisů. A OSA prý objevila neplatiče.

27.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Cholewa

Podnikatel se opřel do konkurence

Provozovatel restaurace Vidle´s Pub Petr Lanz obvinil třinecké podnikatele, že ve svých podnicích pořádají diskotéky, jež nesplňují předpisy. Lanzovi konkurenti se brání. Podle nich jde muži o jediné – očernit je.

„Třinecké podniky s hudebními produkcemi nesplňují minimálně protipožární předpisy. Přesto to nikdo neřeší. Vesele si hrají. Ale nehodlám je jmenovat, to je záležitost města. Třinec by potřeboval razii, jaká se nedávno uskutečnila v Českém Těšíně. Hasiči tam na diskotékách zjistili závažné nedostatky,“ tvrdí Petr Lanz. Právě restauraci Vidle´s Pub přitom proslavil spor s nájemníky sousedního paneláku, podle kterých Lanz pořádal hudební produkce několik let načerno. Podnikatel se hájí tím, že kvůli přísným normám už investoval 750 tisíc korun – a přesto zatím definitivní povolení nedostal. „Nejde o konkurenční boj. Chci jen, aby pravidla platila pro všechny. Ať také ostatní investují ty peníze, jaké jsem investoval já,“ prohlásil Lanz.

Podnik v Třinci-Starém Městě, jehož oficiální název je Helax club classic, změnil v loňském roce majitele. Foto: DENÍK/Marek Cholewa

Redakce oslovila tři podnikatele, kteří v hutnickém městě hudební produkce nabízejí. Všichni shodně tvrdí, že Lanz nemá pravdu. „Kope kolem sebe, protože má problémy s nájemníky. Místo aby je řešil, naváží se do jiných,“ řekl Marcel Bazgier z nedalekého Crazy clubu, podniku, jemuž místní přezdívají Pračka. „Nevím, v jakém městě pan Lanz žije. Normy splňujeme, schvalováním přes hygienu a požárníky jsme si prošli úplně všichni. Jedinou zjištěnou závadu, že chyběly protipožární dveře mezi námi a objektem holičství, jsme odstranili. Požárníci byli nejvíce nepříjemní, hraničilo to až s puntičkářstvím. Já ale například nemám kuchyň - ta má zase své normy,“ prohlásil Bazgier. Dodal, že i on řešil problémy s obyvateli okolních domů. „Aby jim návštěvníci nechodili pod okny, musel jsem koupit pozemek a udělat nový vchod. Stálo mě to 150 až 200 tisíc.“

Lanzovo tvrzení odmítla také Lucie Tománková z podniku Helax club classic v Třinci-Starém Městě. „Od prvního listopadu jsem novou majitelkou, kvůli tomu tady přijeli i hasiči. Poprvé v prosinci, podruhé v březnu či dubnu. Všechno mám v pořádku a na všechno mám protokol,“ uvedla Lucie Tománková. „Mám snad čtyři únikové východy, přitom na diskotéky potřebuji dva. A jednou měsíčně chodí podnik kontrolovat i pracovník bezpečnostní agentury, kterého mi tady posílá pražská firma,“ prohlásila podnikatelka. Podle ní chce Petr Lanz na sebe jen upozornit. „Je mi líto, že při tom musí pošpiňovat další lidi. Poté, co ,Vidle´ začaly mít problémy, se nám klientela zvedla o sto procent,“ řekla.

„Proč bych měl komentovat nějakého pana Lanze? Nevím, proč to dělá, ale je to jeho věc,“ reagoval na dotaz redakce Václav Bojda, jehož firma provozuje Bar Čarodějky v Lidické ulici. „Při poslední kontrole jsem měl všechno v pořádku, bylo to bez problémů. Ale pozor, já nedělám diskotéky, ale taneční večery. To je rozdíl,“ upozornil Bojda.

„Ať to dokáže,“ řekla k obvinění, s nímž přišel Petr Lanz, Iveta Sikorová z třineckého stavebního úřadu. „Proč to úřadu nesdělí písemně? Proč to řeší přes noviny?“ dodala. Redakci pak ve čtvrtek zaslala vyjádření: „Stížnost na protipožární opatření v restauračních zařízeních, konkrétně v č.p. 1264 v Lyžbicích (Bar Čarodějky – pozn. red.) a v č.p. 500 v Třinci ( Helax club classic – pozn.red.), byla prošetřena v roce 2006 jak pracovníky stavebního úřadu, tak i zástupci Hasičského záchranného sboru Frýdek-Místek. Stavební úřad ukládá opatření, která vyplynou z projednávání staveb a stanovisek dotčených orgánů. Hudební produkce a její dopady na okolí prověřuje ve své působnosti krajská hygienická stanice.“

Hasiči: Stěžoval si anonym

Podle hasičů je vyloučeno, že by třinecké podniky mohly mít s předpisy vážné problémy.

„Třinecké podniky, které pořádají hudební produkce, mají z hlediska zákona o požární ochraně všechno v pořádku,“ řekla v pátek redakci Hana Ulrichová z frýdecko-místeckého územního pracoviště hasičského záchranného sboru. „Pokud si vzpomínám, v loňském roce se tam na základě stížnosti řešily dvě diskotéky, u nichž to vypadalo na překročení kapacity. Toto ale řešil stavební úřad,“ dodala Hana Ulrichová. Stížnost, jež se týkala Baru Čarodějky a Helax clubu classic, podle Ulrichové podepsala neexistující osoba. „My jsme jí odpovídali, ale vrátilo se nám to zpátky,“ podotkla.

Protesty nájemníků nekončí

Nájemníci paneláku v Koperníkově ulici se proti hudebním produkcím v restaurace Vidle´s Pub zatím naposledy ozvali 12. června. Před třinecké zastupitele předstoupil s dopisem domovní důvěrník Jan Kovařík.

Jan Kovařík čte zastupitelům dopis nájemníků z Koperníkovy ulice. Foto:Deník/Marek Cholewa

„Žádáme vás, abyste s konečnou platností učinili patřičné kroky k tomu, aby byly zakázány hudební produkce – diskotéky a různé taneční večery – v restauraci Vidle´s Pub. Tento problém řeší nájemníci domu č.p. 863 v Koperníkově ulici už od února 2004, kdy byla zaslána první petice na Městský úřad v Třinci,“ citoval z dopisu Jan Kovařík a dodal, že další petice následovaly 17.5. 2004, 25.4. 2005 a 23.8.2006. „Uvedená restaurace je od obytného domu vzdálena pouhých čtrnáct metrů a navíc je propojena stavebními prvky, přes které se hluk přenáší. Rovněž při hudebních produkcích jsou otevřeny vchodové dveře, které mají být zavřené,“ uvedl domovní důvěrník a odvolal se na zásah městské a státní policie z 9. června letošního roku.

Podle nájemníků dochází soustavně k rušení nočního klidu, znečišťování okolí domu i restaurace lidskými výkaly a k poškozování majetku. Dopis také zmiňuje, že objekt, v němž se restaurace nachází, patří společnosti Distribuce tepla Třinec. „Městský úřad proto může danou situaci řešit výpovědí nájemní smlouvy, nebo maximálním omezením provozní doby. Nejedná se o soukromý majetek,“ řekl zastupitelům Kovařík. Zdůraznil, že lidé žádají o rozhodnutí, které povede k zákazu hudebních produkcí v jakékoli formě. „Pokud nebudou zakázány, budeme pokračovat v protestních akcích včetně žádosti o zrušení restaurace,“ stojí v dopise nájemníků. „Zvažuji podání žaloby na pana Kovaříka a veškeré aktivisty za lživé nařčení. Žádný zákon v České republice hudební produkci nespecifikuje. Dokázal jsem, že jsem nic nezákonného nedělal. Krajský úřad mi dal zapravdu. Tím, kdo porušil zákon, je městský úřad,“ tvrdí provozovatel restaurace Petr Lanz.

OSA prý objevil neplatiče

V hutnickém městě v posledních týdnech koluje informace, že Ochranný svaz autorský (OSA) objevil podniky, které v souvislosti s hudebními produkcemi dlouho neodváděly žádné poplatky.

Zástupce svazu OSA, který má na starosti přímo Třinec a okolí, se k dotazu nevyjádřil. Odkázal na svého ostravského kolegu. Ten však informaci označil za fámu. „Není to pravda,“ řekl. Podnik, který pořádá diskotéky dvakrát týdně, svazu ročně platí 25-50 tisíc korun. Ceník rozlišuje kapacitu podniku, ale i to, zda jde o živou či reprodukovanou hudbu. „Vybíráme autorské odměny z užívání hudebních děl pro autory na celém světě. Někdo si myslí, že když hraje například BB Kinga, tak nemusí platit. V tom se ale mýlí,“ řekl zmíněný ostravský pracovník OSA. Podle něj někteří provozovatelé diskoték hrají „mrtvého brouka“, jiní zase podají žádost o licenci s velkým zpožděním. Kolik je jich v Třinci, však neprozradil. Pouze poznamenal: „Když má někdo produkci dvakrát týdně, za rok je jich 108. Za jednu tak zaplatí kolem dvou set korun, to jsou čtyři panáky. I kvůli takové částce ale někdo brečí. V podniku má přitom padesát nebo sto lidí, z nichž každý mu tam nechá pětistovku.“ OSA problémové podniky nezveřejňuje. Lidé, kteří svaz oficiálně osloví s dotazem na konkrétní diskotéku, se prý ale informace o plátcích dozvědí.

 

27.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kovář 17 000 Kč

Kováři KOVÁŘ - UMĚLECKÝ KOVÁŘ (ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 16. 3. 2018, Požadujeme - praxe v oboru min. 1 rok., Předem volat na tel. č.: 777 554 403 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec Oldřichovice. Pracoviště: Radek koždoň, 739 61 Třinec 1. Informace: Radek Koždoň, +420 777 554 403.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 16. 3. 2018, Požadujeme - samostatnost, znalost přípravy jídel teplé a studené kuchyně dle současných technologických postupů, ŘP sk. B, praxe., Předem volat na tel. č.: 558 536 087 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Třinecké gastroslužby, s.r.o. [993], Průmyslová, č.p. 1035, 739 61 Třinec 1. Informace: Věra Heczková, +420 558 536 087.

Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBRÁBĚČ KOVŮ (soustružník, frézař, horizontkář). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 16. 3. 2018, Požadujeme - vyučen v oboru, pokud není vyučen praxe min. 2 roky. , Předem volat na tel. .č: 604 240 072 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Kovonis moravia s.r.o., 739 61 Třinec 1. Informace: Daniel Ondraszek, +420 604 240 072.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ/VEDOUCÍ PRACOVNÍK-CE, PŘÍPRAVA PRÁCE PRO LAKOVNY A TRYSKAČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 a:16/3/2018, Náplň práce: 50% pracovní doby v kanceláři, 50% na dílně - příjem zakázek měření m2, rozdělování práce na dílně, zpracovávání došlé dokumentace - dodací listy, výkresy, objednávání materiálu potřebného pro lakovnu, vypracování cenových nabídek, zadávání dat do PC a ostatní pomocné práce pro zajištění chodu výroby a lakovny., kontakt viz výše. Pracoviště: Az kov-komaxit, s.r.o. [1], 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Ivo Stýskala, +420 724 566 514.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třinečtí hokejisté přesouvají čtvrtfinálovou sérii do Pardubic, a to za stavu 2:0 pro Oceláře.

Peterek: Třetí místo byl pro nás úspěch

Vyprošťování osob - nehoda

Vyprošťování spolujezdce u nehody dvou aut ve Frýdku-Místku

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Polsko omezilo nedělní prodej. Lidé se však nákupů jen tak nevzdají

ANKETA/ Polské supermarkety i maloobchodní prodejny zely minulou neděli poprvé od 90. let prázdnotou. V zemi totiž začal platit nový zákon omezující ve většině obchodů nedělní prodej.

Hasiči vyjížděli ve Frýdku-Místku kvůli dvěma únikům plynu

Dvakrát v pátek brzy ráno vyjížděli profesionální hasiči z Frýdku-Místku kvůli únikům plynu.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT