VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Deníku: Diskotéky v Třinci

TŘINEC - Nájemníci paneláku v Koperníkově ulici protestují proti diskotéce v restauraci Vidle´s Pub. Její provozovatel napadá konkurenci z porušování předpisů. A OSA prý objevila neplatiče.

27.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Cholewa

Podnikatel se opřel do konkurence

Provozovatel restaurace Vidle´s Pub Petr Lanz obvinil třinecké podnikatele, že ve svých podnicích pořádají diskotéky, jež nesplňují předpisy. Lanzovi konkurenti se brání. Podle nich jde muži o jediné – očernit je.

„Třinecké podniky s hudebními produkcemi nesplňují minimálně protipožární předpisy. Přesto to nikdo neřeší. Vesele si hrají. Ale nehodlám je jmenovat, to je záležitost města. Třinec by potřeboval razii, jaká se nedávno uskutečnila v Českém Těšíně. Hasiči tam na diskotékách zjistili závažné nedostatky,“ tvrdí Petr Lanz. Právě restauraci Vidle´s Pub přitom proslavil spor s nájemníky sousedního paneláku, podle kterých Lanz pořádal hudební produkce několik let načerno. Podnikatel se hájí tím, že kvůli přísným normám už investoval 750 tisíc korun – a přesto zatím definitivní povolení nedostal. „Nejde o konkurenční boj. Chci jen, aby pravidla platila pro všechny. Ať také ostatní investují ty peníze, jaké jsem investoval já,“ prohlásil Lanz.

Podnik v Třinci-Starém Městě, jehož oficiální název je Helax club classic, změnil v loňském roce majitele. Foto: DENÍK/Marek Cholewa

Redakce oslovila tři podnikatele, kteří v hutnickém městě hudební produkce nabízejí. Všichni shodně tvrdí, že Lanz nemá pravdu. „Kope kolem sebe, protože má problémy s nájemníky. Místo aby je řešil, naváží se do jiných,“ řekl Marcel Bazgier z nedalekého Crazy clubu, podniku, jemuž místní přezdívají Pračka. „Nevím, v jakém městě pan Lanz žije. Normy splňujeme, schvalováním přes hygienu a požárníky jsme si prošli úplně všichni. Jedinou zjištěnou závadu, že chyběly protipožární dveře mezi námi a objektem holičství, jsme odstranili. Požárníci byli nejvíce nepříjemní, hraničilo to až s puntičkářstvím. Já ale například nemám kuchyň - ta má zase své normy,“ prohlásil Bazgier. Dodal, že i on řešil problémy s obyvateli okolních domů. „Aby jim návštěvníci nechodili pod okny, musel jsem koupit pozemek a udělat nový vchod. Stálo mě to 150 až 200 tisíc.“

Lanzovo tvrzení odmítla také Lucie Tománková z podniku Helax club classic v Třinci-Starém Městě. „Od prvního listopadu jsem novou majitelkou, kvůli tomu tady přijeli i hasiči. Poprvé v prosinci, podruhé v březnu či dubnu. Všechno mám v pořádku a na všechno mám protokol,“ uvedla Lucie Tománková. „Mám snad čtyři únikové východy, přitom na diskotéky potřebuji dva. A jednou měsíčně chodí podnik kontrolovat i pracovník bezpečnostní agentury, kterého mi tady posílá pražská firma,“ prohlásila podnikatelka. Podle ní chce Petr Lanz na sebe jen upozornit. „Je mi líto, že při tom musí pošpiňovat další lidi. Poté, co ,Vidle´ začaly mít problémy, se nám klientela zvedla o sto procent,“ řekla.

„Proč bych měl komentovat nějakého pana Lanze? Nevím, proč to dělá, ale je to jeho věc,“ reagoval na dotaz redakce Václav Bojda, jehož firma provozuje Bar Čarodějky v Lidické ulici. „Při poslední kontrole jsem měl všechno v pořádku, bylo to bez problémů. Ale pozor, já nedělám diskotéky, ale taneční večery. To je rozdíl,“ upozornil Bojda.

„Ať to dokáže,“ řekla k obvinění, s nímž přišel Petr Lanz, Iveta Sikorová z třineckého stavebního úřadu. „Proč to úřadu nesdělí písemně? Proč to řeší přes noviny?“ dodala. Redakci pak ve čtvrtek zaslala vyjádření: „Stížnost na protipožární opatření v restauračních zařízeních, konkrétně v č.p. 1264 v Lyžbicích (Bar Čarodějky – pozn. red.) a v č.p. 500 v Třinci ( Helax club classic – pozn.red.), byla prošetřena v roce 2006 jak pracovníky stavebního úřadu, tak i zástupci Hasičského záchranného sboru Frýdek-Místek. Stavební úřad ukládá opatření, která vyplynou z projednávání staveb a stanovisek dotčených orgánů. Hudební produkce a její dopady na okolí prověřuje ve své působnosti krajská hygienická stanice.“

Hasiči: Stěžoval si anonym

Podle hasičů je vyloučeno, že by třinecké podniky mohly mít s předpisy vážné problémy.

„Třinecké podniky, které pořádají hudební produkce, mají z hlediska zákona o požární ochraně všechno v pořádku,“ řekla v pátek redakci Hana Ulrichová z frýdecko-místeckého územního pracoviště hasičského záchranného sboru. „Pokud si vzpomínám, v loňském roce se tam na základě stížnosti řešily dvě diskotéky, u nichž to vypadalo na překročení kapacity. Toto ale řešil stavební úřad,“ dodala Hana Ulrichová. Stížnost, jež se týkala Baru Čarodějky a Helax clubu classic, podle Ulrichové podepsala neexistující osoba. „My jsme jí odpovídali, ale vrátilo se nám to zpátky,“ podotkla.

Protesty nájemníků nekončí

Nájemníci paneláku v Koperníkově ulici se proti hudebním produkcím v restaurace Vidle´s Pub zatím naposledy ozvali 12. června. Před třinecké zastupitele předstoupil s dopisem domovní důvěrník Jan Kovařík.

Jan Kovařík čte zastupitelům dopis nájemníků z Koperníkovy ulice. Foto:Deník/Marek Cholewa

„Žádáme vás, abyste s konečnou platností učinili patřičné kroky k tomu, aby byly zakázány hudební produkce – diskotéky a různé taneční večery – v restauraci Vidle´s Pub. Tento problém řeší nájemníci domu č.p. 863 v Koperníkově ulici už od února 2004, kdy byla zaslána první petice na Městský úřad v Třinci,“ citoval z dopisu Jan Kovařík a dodal, že další petice následovaly 17.5. 2004, 25.4. 2005 a 23.8.2006. „Uvedená restaurace je od obytného domu vzdálena pouhých čtrnáct metrů a navíc je propojena stavebními prvky, přes které se hluk přenáší. Rovněž při hudebních produkcích jsou otevřeny vchodové dveře, které mají být zavřené,“ uvedl domovní důvěrník a odvolal se na zásah městské a státní policie z 9. června letošního roku.

Podle nájemníků dochází soustavně k rušení nočního klidu, znečišťování okolí domu i restaurace lidskými výkaly a k poškozování majetku. Dopis také zmiňuje, že objekt, v němž se restaurace nachází, patří společnosti Distribuce tepla Třinec. „Městský úřad proto může danou situaci řešit výpovědí nájemní smlouvy, nebo maximálním omezením provozní doby. Nejedná se o soukromý majetek,“ řekl zastupitelům Kovařík. Zdůraznil, že lidé žádají o rozhodnutí, které povede k zákazu hudebních produkcí v jakékoli formě. „Pokud nebudou zakázány, budeme pokračovat v protestních akcích včetně žádosti o zrušení restaurace,“ stojí v dopise nájemníků. „Zvažuji podání žaloby na pana Kovaříka a veškeré aktivisty za lživé nařčení. Žádný zákon v České republice hudební produkci nespecifikuje. Dokázal jsem, že jsem nic nezákonného nedělal. Krajský úřad mi dal zapravdu. Tím, kdo porušil zákon, je městský úřad,“ tvrdí provozovatel restaurace Petr Lanz.

OSA prý objevil neplatiče

V hutnickém městě v posledních týdnech koluje informace, že Ochranný svaz autorský (OSA) objevil podniky, které v souvislosti s hudebními produkcemi dlouho neodváděly žádné poplatky.

Zástupce svazu OSA, který má na starosti přímo Třinec a okolí, se k dotazu nevyjádřil. Odkázal na svého ostravského kolegu. Ten však informaci označil za fámu. „Není to pravda,“ řekl. Podnik, který pořádá diskotéky dvakrát týdně, svazu ročně platí 25-50 tisíc korun. Ceník rozlišuje kapacitu podniku, ale i to, zda jde o živou či reprodukovanou hudbu. „Vybíráme autorské odměny z užívání hudebních děl pro autory na celém světě. Někdo si myslí, že když hraje například BB Kinga, tak nemusí platit. V tom se ale mýlí,“ řekl zmíněný ostravský pracovník OSA. Podle něj někteří provozovatelé diskoték hrají „mrtvého brouka“, jiní zase podají žádost o licenci s velkým zpožděním. Kolik je jich v Třinci, však neprozradil. Pouze poznamenal: „Když má někdo produkci dvakrát týdně, za rok je jich 108. Za jednu tak zaplatí kolem dvou set korun, to jsou čtyři panáky. I kvůli takové částce ale někdo brečí. V podniku má přitom padesát nebo sto lidí, z nichž každý mu tam nechá pětistovku.“ OSA problémové podniky nezveřejňuje. Lidé, kteří svaz oficiálně osloví s dotazem na konkrétní diskotéku, se prý ale informace o plátcích dozvědí.

 

27.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě OPERÁTOR/KA LINKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A16 z:22/5/2018 a:15/6/2018, Po skončení doby určité možno prodloužení smlouvy na neurčito. Směnnost - ranní 06:00 - 14:00 hod, odpolední - 14:00 - 22:00 hod. Práce vhodná i pro absolventy škol., Operátor linky kontroluje a obsluhuje výrobní linku, doplňuje obalový a spotřební materiál, kontroluje hotový výrobek, vede evidence o denní výrobě, stará se o čistotu pracoviště. Zajišťuje si drobné opravy a seřízení stroje., Potravinářský průkaz - podmínkou (možnost vyřízení až při vstupní prohlídce), Životopisy zasílejte e-mailem, uchazeči budou pozvání k osobnímu pohovoru - pracoviště NENAVŠTĚVOVAT.. Pracoviště: Ekomilk a.s.., Příborská, č.p. 818, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Vladimíra Gajdazcová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 100 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme - státní zkoušku el. obloukem EN 287-1 111, Předem volat na tel. č.: 777 789 503 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Stavo-čestav, s.r.o. - areál tž, Průmyslová, č.p. 1000, 739 61 Třinec 1. Informace: Vodrážka, +420 777 789 503.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 100 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ-KA V PEKÁRNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:22/1/2018 a:12/6/2018, Prodejna pekárny v Krmelíně., Požadujeme: zdravotní průkaz, čistý RT, ochotu pracovat ve dvousměnném provozu po-so (04-12, 12-20 hod., práce v so do 11:00 hod.)., Kontakt osobně po předchozí telef. domluvě popř. emailem. Kontakt uveden viz výše.. Pracoviště: Pekařství boček krmelín s.r.o., Brušperská, č.p. 78, 739 24 Krmelín. Informace: Josef Boček, +420 558 639 107.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 24 000 Kč

Slévači SLÉVÁRENSKÝ PRACOVNÍK - ODLÉVAČ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 z:9/4/2018 a:14/6/2018, Požadujeme dobrý zdravotní stav. Nabízíme příspěvek na stravování., Kontakt telefonicky v čase pondělí až pátek 7.00-14.00 hod.. Pracoviště: Giff a.s., Slévárenská, č.p. 272, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Ďorď, +420 604 222 215.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Ilustrační foto.

Ceny Talent roku 2018 rozdány

Antonín Buček: Pozici jedničky vám nikdo nezaručí

Frýdek-Místek – V minulé sezoně restartoval profesionální kariéru v druholigovém Frýdku-Místku. Po sestupu se ale fotbalový brankář Antonín Buček přesouvá do Znojma.

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Třešně v těchto dnech zrají a stávají se lákadlem pro mlsné jazyky. Sběr tohoto ovoce ovšem může být nebezpečný. V Moravskoslezském kraji si za poslední dobu vyžádal několik zraněných.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Obec se dočká protihlukových zdí

Desítky milionů korun šly za poslední rok do protihlukové ochrany u silnic v regionu. Další velká zakázka, kterou vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se týká nových stěn u silnice I/11 v Mostech u Jablunkova.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT