VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma Deníku: Diskotéky v Třinci

TŘINEC - Nájemníci paneláku v Koperníkově ulici protestují proti diskotéce v restauraci Vidle´s Pub. Její provozovatel napadá konkurenci z porušování předpisů. A OSA prý objevila neplatiče.

27.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Cholewa

Podnikatel se opřel do konkurence

Provozovatel restaurace Vidle´s Pub Petr Lanz obvinil třinecké podnikatele, že ve svých podnicích pořádají diskotéky, jež nesplňují předpisy. Lanzovi konkurenti se brání. Podle nich jde muži o jediné – očernit je.

„Třinecké podniky s hudebními produkcemi nesplňují minimálně protipožární předpisy. Přesto to nikdo neřeší. Vesele si hrají. Ale nehodlám je jmenovat, to je záležitost města. Třinec by potřeboval razii, jaká se nedávno uskutečnila v Českém Těšíně. Hasiči tam na diskotékách zjistili závažné nedostatky,“ tvrdí Petr Lanz. Právě restauraci Vidle´s Pub přitom proslavil spor s nájemníky sousedního paneláku, podle kterých Lanz pořádal hudební produkce několik let načerno. Podnikatel se hájí tím, že kvůli přísným normám už investoval 750 tisíc korun – a přesto zatím definitivní povolení nedostal. „Nejde o konkurenční boj. Chci jen, aby pravidla platila pro všechny. Ať také ostatní investují ty peníze, jaké jsem investoval já,“ prohlásil Lanz.

Podnik v Třinci-Starém Městě, jehož oficiální název je Helax club classic, změnil v loňském roce majitele. Foto: DENÍK/Marek Cholewa

Redakce oslovila tři podnikatele, kteří v hutnickém městě hudební produkce nabízejí. Všichni shodně tvrdí, že Lanz nemá pravdu. „Kope kolem sebe, protože má problémy s nájemníky. Místo aby je řešil, naváží se do jiných,“ řekl Marcel Bazgier z nedalekého Crazy clubu, podniku, jemuž místní přezdívají Pračka. „Nevím, v jakém městě pan Lanz žije. Normy splňujeme, schvalováním přes hygienu a požárníky jsme si prošli úplně všichni. Jedinou zjištěnou závadu, že chyběly protipožární dveře mezi námi a objektem holičství, jsme odstranili. Požárníci byli nejvíce nepříjemní, hraničilo to až s puntičkářstvím. Já ale například nemám kuchyň - ta má zase své normy,“ prohlásil Bazgier. Dodal, že i on řešil problémy s obyvateli okolních domů. „Aby jim návštěvníci nechodili pod okny, musel jsem koupit pozemek a udělat nový vchod. Stálo mě to 150 až 200 tisíc.“

Lanzovo tvrzení odmítla také Lucie Tománková z podniku Helax club classic v Třinci-Starém Městě. „Od prvního listopadu jsem novou majitelkou, kvůli tomu tady přijeli i hasiči. Poprvé v prosinci, podruhé v březnu či dubnu. Všechno mám v pořádku a na všechno mám protokol,“ uvedla Lucie Tománková. „Mám snad čtyři únikové východy, přitom na diskotéky potřebuji dva. A jednou měsíčně chodí podnik kontrolovat i pracovník bezpečnostní agentury, kterého mi tady posílá pražská firma,“ prohlásila podnikatelka. Podle ní chce Petr Lanz na sebe jen upozornit. „Je mi líto, že při tom musí pošpiňovat další lidi. Poté, co ,Vidle´ začaly mít problémy, se nám klientela zvedla o sto procent,“ řekla.

„Proč bych měl komentovat nějakého pana Lanze? Nevím, proč to dělá, ale je to jeho věc,“ reagoval na dotaz redakce Václav Bojda, jehož firma provozuje Bar Čarodějky v Lidické ulici. „Při poslední kontrole jsem měl všechno v pořádku, bylo to bez problémů. Ale pozor, já nedělám diskotéky, ale taneční večery. To je rozdíl,“ upozornil Bojda.

„Ať to dokáže,“ řekla k obvinění, s nímž přišel Petr Lanz, Iveta Sikorová z třineckého stavebního úřadu. „Proč to úřadu nesdělí písemně? Proč to řeší přes noviny?“ dodala. Redakci pak ve čtvrtek zaslala vyjádření: „Stížnost na protipožární opatření v restauračních zařízeních, konkrétně v č.p. 1264 v Lyžbicích (Bar Čarodějky – pozn. red.) a v č.p. 500 v Třinci ( Helax club classic – pozn.red.), byla prošetřena v roce 2006 jak pracovníky stavebního úřadu, tak i zástupci Hasičského záchranného sboru Frýdek-Místek. Stavební úřad ukládá opatření, která vyplynou z projednávání staveb a stanovisek dotčených orgánů. Hudební produkce a její dopady na okolí prověřuje ve své působnosti krajská hygienická stanice.“

Hasiči: Stěžoval si anonym

Podle hasičů je vyloučeno, že by třinecké podniky mohly mít s předpisy vážné problémy.

„Třinecké podniky, které pořádají hudební produkce, mají z hlediska zákona o požární ochraně všechno v pořádku,“ řekla v pátek redakci Hana Ulrichová z frýdecko-místeckého územního pracoviště hasičského záchranného sboru. „Pokud si vzpomínám, v loňském roce se tam na základě stížnosti řešily dvě diskotéky, u nichž to vypadalo na překročení kapacity. Toto ale řešil stavební úřad,“ dodala Hana Ulrichová. Stížnost, jež se týkala Baru Čarodějky a Helax clubu classic, podle Ulrichové podepsala neexistující osoba. „My jsme jí odpovídali, ale vrátilo se nám to zpátky,“ podotkla.

Protesty nájemníků nekončí

Nájemníci paneláku v Koperníkově ulici se proti hudebním produkcím v restaurace Vidle´s Pub zatím naposledy ozvali 12. června. Před třinecké zastupitele předstoupil s dopisem domovní důvěrník Jan Kovařík.

Jan Kovařík čte zastupitelům dopis nájemníků z Koperníkovy ulice. Foto:Deník/Marek Cholewa

„Žádáme vás, abyste s konečnou platností učinili patřičné kroky k tomu, aby byly zakázány hudební produkce – diskotéky a různé taneční večery – v restauraci Vidle´s Pub. Tento problém řeší nájemníci domu č.p. 863 v Koperníkově ulici už od února 2004, kdy byla zaslána první petice na Městský úřad v Třinci,“ citoval z dopisu Jan Kovařík a dodal, že další petice následovaly 17.5. 2004, 25.4. 2005 a 23.8.2006. „Uvedená restaurace je od obytného domu vzdálena pouhých čtrnáct metrů a navíc je propojena stavebními prvky, přes které se hluk přenáší. Rovněž při hudebních produkcích jsou otevřeny vchodové dveře, které mají být zavřené,“ uvedl domovní důvěrník a odvolal se na zásah městské a státní policie z 9. června letošního roku.

Podle nájemníků dochází soustavně k rušení nočního klidu, znečišťování okolí domu i restaurace lidskými výkaly a k poškozování majetku. Dopis také zmiňuje, že objekt, v němž se restaurace nachází, patří společnosti Distribuce tepla Třinec. „Městský úřad proto může danou situaci řešit výpovědí nájemní smlouvy, nebo maximálním omezením provozní doby. Nejedná se o soukromý majetek,“ řekl zastupitelům Kovařík. Zdůraznil, že lidé žádají o rozhodnutí, které povede k zákazu hudebních produkcí v jakékoli formě. „Pokud nebudou zakázány, budeme pokračovat v protestních akcích včetně žádosti o zrušení restaurace,“ stojí v dopise nájemníků. „Zvažuji podání žaloby na pana Kovaříka a veškeré aktivisty za lživé nařčení. Žádný zákon v České republice hudební produkci nespecifikuje. Dokázal jsem, že jsem nic nezákonného nedělal. Krajský úřad mi dal zapravdu. Tím, kdo porušil zákon, je městský úřad,“ tvrdí provozovatel restaurace Petr Lanz.

OSA prý objevil neplatiče

V hutnickém městě v posledních týdnech koluje informace, že Ochranný svaz autorský (OSA) objevil podniky, které v souvislosti s hudebními produkcemi dlouho neodváděly žádné poplatky.

Zástupce svazu OSA, který má na starosti přímo Třinec a okolí, se k dotazu nevyjádřil. Odkázal na svého ostravského kolegu. Ten však informaci označil za fámu. „Není to pravda,“ řekl. Podnik, který pořádá diskotéky dvakrát týdně, svazu ročně platí 25-50 tisíc korun. Ceník rozlišuje kapacitu podniku, ale i to, zda jde o živou či reprodukovanou hudbu. „Vybíráme autorské odměny z užívání hudebních děl pro autory na celém světě. Někdo si myslí, že když hraje například BB Kinga, tak nemusí platit. V tom se ale mýlí,“ řekl zmíněný ostravský pracovník OSA. Podle něj někteří provozovatelé diskoték hrají „mrtvého brouka“, jiní zase podají žádost o licenci s velkým zpožděním. Kolik je jich v Třinci, však neprozradil. Pouze poznamenal: „Když má někdo produkci dvakrát týdně, za rok je jich 108. Za jednu tak zaplatí kolem dvou set korun, to jsou čtyři panáky. I kvůli takové částce ale někdo brečí. V podniku má přitom padesát nebo sto lidí, z nichž každý mu tam nechá pětistovku.“ OSA problémové podniky nezveřejňuje. Lidé, kteří svaz oficiálně osloví s dotazem na konkrétní diskotéku, se prý ale informace o plátcích dozvědí.

 

27.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Kultura a sport - Kultura a sport Sportovní trenéři a instruktoři 130 Kč Sportovní trenéři a instruktoři (kromě na školách) INSTRUKTOR/KA LYŽOVÁNÍ (HPP, DPP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 z:17/9/2018 (HPP, DPP), Staň se součástí teamu největší lyžařské školy na Moravě. Hledáme instruktory lyžování/ snowboardingu do střediska Bílá v Beskydech. Pracovat můžeš o víkendech, v týdenních turnusech či po celou sezónu, dle tvých časových možností, Požadujeme:, - platnou instruktorskou licenci (rádi pomůžeme před sezónou zajistit ZDARMA nebo za zvýhodněnou cenu), , Nabízíme:, - zapůjčení zaměstnaneckého oblečení, ubytování a stravování za personální ceny, skipas, pravidelné lyžařské/snowboardové doškolování s lektory APLŠ/APUL, možnost celoroční spolupráce, proplacení instruktorského kurzu "C" nebo "D", zvýhodněný vstup na wellness v přilehlém hotelu, společné akce na skialpech, sněžnicích a spoustu dalších výhod, - nabízíme pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Beskydy sport s.r.o. bílá 155, 739 15 Staré Hamry. Informace: David Dorda, +420 725 222 111. Obchod - Obchod Obchodní referent 24 000 Kč Obchodní referenti REFERENT/-KA PRODEJNÍHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: aktivní znalost angličtiny slovem i písmem, ŘP sk. B, znalost Office, samostatnost zodpovědnost, pečlivost, flexibilita., Náplň práce: komunikace se zákazníkem, příjem, evidence a vyřizování objednávek od zákazníků, vystavování faktur a dodacích listů z informačního systému, komunikace se skladem a expedicí, objednávání přepravy, komunikace s celnicí., Výhodou - znalost německého jazyka, předešlá praxe na obdobné pozici., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: adriana.hlisnikovska@steeltec.cz., Pracoviště Třinec - Konská. Pracoviště: Steeltec cz, s.r.o., Průmyslová, č.p. 700, 739 61 Třinec 1. Informace: Adriana Hlisnikovská, . Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 120 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ŘEMESLNÍK - ZEDNICKÉ PRÁCE (DPČ). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: A16 z:22/3/2018 (DPČ) a:17/9/2018, Požadujeme znalost v oboru. Pracovní doba 7.00-15.00 hod., soboty a neděle dle potřeb zaměstnavatele. ŘP sk. B výhodou. Práce vhodná i pro absolventy. Nabízíme odměny za dodržení pracovních požadavků., Kontakt telefonicky v čase od 8.00-15.00 hod., e-mailem. Kontakty viz výše.. Pracoviště: Stavby 4you s.r.o., Riegrova, č.p. 857, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Martin Tesarčík, +420 737 652 950. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 19. 9. 2018, Požadujeme - SŠ vzdělání s maturitou ekonomického směru. , Předem volat na tel. č.: 607 043 288 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Hrčava. Pracoviště: Ignis forst s.r.o., 739 98 Mosty u Jablunkova. Informace: Marek Sikora, +420 607 043 288.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda u Horních Tošanovic.
AKTUALIZUJEME

K nehodě motorkáře s dodávkou letěl vrtulník

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Klimkovický tunel se uzavře. Zprůjezdněn bude v pátek ráno!

Smrtící drogy: další obviněný

V případu smrtící drogy – syntetických canabinoidů – padlo další obviněný. Stíháno je nyní deset osob. Posledním se stal muž (47 let) z Ostravy.

Cyklisté se dočkají další stezky

Díky dotaci projedou cyklisté mezi Třincem a místní částí Konskou bezpečněji.

Pěstitelé technického konopí: Nezahráváme si s marihuanou

Zatímco okolo chemického svinstva nazývaného syntetické kanabinoidy je v Ostravě po sérii otrav a dvou úmrtích dost rušno, za humny se v klidu chystá sklizeň legální „trávy“ na ploše 300 metrů čtverečních.

Ptali jste se Marcela Sikory, lídra KDU-ČSL ve Frýdku-Místku

Marcel Sikora, lídr kandidátky KDU-ČSL do zastupitelstva Frýdku-Místku, radní města, byl ve čtvrtek 20. září 2018 hostem on-line rozhovoru Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT