„Pustit se do vybudování něčeho podobného v podhorské obci Čeladná jsme chtěli už před deseti lety, ovšem tenkrát jsme nenašli ideální prostory. Podobný projekt jsme už realizovali ve Frýdlantu nad Ostravicí a funguje skvěle. V Čeladné bylo naším cílem spojit moderní prvky s lašskou tradicí. Jsem přesvědčen, že se nám to povedlo,“ říká majitel Slezské pekárny Jaroslav Kmošťák. „Ve zdejší nabídce je celý náš sortiment. Zájemci si mohou vybrat z několika druhů chleba – cibulový, žitný, slezský, sójový, k tomu veškeré pečivo, jako například svatební koláčky, plundrové šátečky, vánočky, výrobky z listového těsta či koblihy. Chybět nebudou ani cukrářské výrobky vlastní produkce, tedy zákusky, dorty a rolády, ale i studená kuchyně,“ doplnil Kmošťák. Do Čeladné se tak po mnoha letech znovu vrátili pekaři. Ten poslední, jehož zdejší starousedlíci ještě pamatují, byl pekař Doupal, který skončil se svou živností již na počátku padesátých let.

Součástí kavárničky, z níž lze udělat i uzavřený salonek pro pětadvacet lidí, je i netradiční galerie, kterou tvoří historické fotografie a dobové pohlednice, která místním i návštěvníkům připomene, jak Čeladná vypadala ještě před pár lety, než se proměnila v atraktivní obec. „Snímky pocházejí z fondu Muzea Beskyd a dosud nikdy nebyly publikovány. Celá expozice by se dala nazvat takovým malým exkurzem historií srdce Lašska, obce Čeladná,“ dodává Kmošťák.

Stylová pekárna s kavárnou definitivně uzavřela poslední fázi zprovoznění radniční budovy, v níž nyní občané najdou pod jednou střechou všechny služby. Kromě radnice tu sídlí i lékaři, lékárna, součástí je i třináct bytů, které již jsou všechny obsazeny. Jak prozradil starosta Pavol Lukša, časem by zde chtěli vybudovat Beskydskou galerii, která by mapovala celou historii Pobeskydí. „Představu o projektu již máme, nyní na něj ještě musíme najít peníze,“ dodal ještě starosta.