Někdy si cíl své cesty vybírá na poslední chvíli a nemá s tím problém. „Zatím jsem first minute u cestovních kanceláři nikdy nevyužila. Obvykle si takzvaně zabukujeme letenky, načež si odletíme, kam právě chceme. Mám ráda Itálii a Chorvatsko," dodala s tím, že preferuje cestování na vlastní pěst, což přináší mnoho výhod člověk si třeba může program dovolené organizovat sám.

Část lidí si naopak zajišťuje letní dovolenou přes cestovky. A někdy s více než půlročním předstihem. „Spousta lidí už má dovolenou koupenou v listopadu, prosinci, lednu. Jde o takzvaný first minute," řekla včera redakci Lucie Slovíková z jedné frýdecko-místecké cestovní kanceláře. Tyto zájezdy lákají hlavně rodiny s dětmi, které mívají dovolené zdarma. „Máme i tuzemsko, ale zahraničních zájezdů je vždycky víc. U nás je to asi osmdesát procent. Nejlevnější je Bulharsko, zájem je i o Řecko, Turecko. Je pravda, že Egypt letos nic moc," naznačila Lucie Slovíková. Podle ní někteří klienti tradičně preferují dovolenou typu last minute, a rozhodují se tedy podle nabídek na poslední chvíli. Třeba až v květnu. „Jsou to převážně klienti střední a starší generace, kteří nemají rodiny a nemusí se až tak ohlížet na termín. Jde jim hlavně o cenu," konstatovala.

I v regionu se ale najde dost lidí, kteří cestovky téměř nevyužívají. Důvody mohou být různé. „Nás se dovolená moc netýká. Se třemi dětmi je to finančně dost náročné," říká třeba Jana Chlebková z Vendryně. „Poprvé jsme všichni byli u moře v Chorvatsku teprve před třemi lety. Aspoň jednou ročně ale vyrážíme za rodinou na Slovensko, vždycky tam pobudeme pár dní a snažíme se navštívit i nějakou památku nebo zajímavost. Ráda ale vzpomínám na dámskou jízdu v roce 2013, kdy jsme s několika kamarádkami vyrazily na pár dní na Maltu. V březnu jsme to naplánovaly a v květnu jsme už seděly v letadle. Byla to spontánní akce, neobešla se bez drobných problémů, ale těch pár dní u moře jsme si náramně užily a mám pocit, že tahle ,dovča´ tak nějak prospěla našim vzájemným vztahům," usmála se Jana Chlebková.