„Při jízdě na koni zažívám úžasný pocit. Kůň je inteligentní a nádherné stvoření,“ tvrdí starostka Třince Věra Palkovská, která je vášnivou jezdkyní a všechny volné soboty tráví v sedle své kobylky Montany. „Je to perfektní relaxace a způsob, jak si uchovat duševní zdraví. Ostatně v politice je to také tak – střídají se pády a zase znovu nahoru do sedla,“ směje se.

Češi stále častěji nasedají na koně

Lidí, kteří chtějí strávit část dovolené v koňském sedle, nebo si udělat alespoň malou projížďku na koni, neustále přibývá. Mezi zájemci jsou děti, ale i lidé, kteří nemají daleko do důchodu. Přibývá také farem a jízdáren, z nichž mnohé nabízejí možnost strávit dovolenou v sedle i úplným začátečníkům. Ještě počátkem devadesátých let by se přitom daly na prstech spočítat. Na internetových stránkách http://equichannel.cz nebo www.konici.ufonek.net jich jen v Moravskoslezském kraji najdete dvě desítky, a to tu ani zdaleka nejsou všechny. Především na jezdecký výcvik a práci s koňmi se zaměřilo středisko jezdeckého sportu Hamříkova stáj na Rýmařovsku. „Našimi klienty jsou hlavně děti a mládež,“ říká Zdeněk Přibil. Vyzkoušet jízdu na koni si mohou i naprostí začátečníci.

„Přijímáme i zájemce, kteří na koni v životě neseděli,“ dodává. „Splnila jsem si přání: bydlet na vesnici a chovat koně,“ říká Gabriela Halušková, která provozuje agroturistiku na ranči U Kulhavé sovy v Klokočově. Typická malá rodinná farma nabízí především prázdninové pobyty s výukou jízdy a vyjížďkami na koních. „Přes léto tu míváme i třicet dětí,“ říká. Rovněž Blanka Haitlová provozuje s dcerou Denisou a rodinou již sedm let agroturistiku v penzionuU Hartlů v malebném Poodří, kde chovají vzácné plemeno kladrubských koní. „Jezdí k nám Němci, Britové, byli tu i návštěvníci z Nového Zélandu či Jihoafrické republiky. Na koňské tábory jezdí i postižené děti. Uživit se tím však rozhodně nedá. Je to spíše na přilepšenou nebo na drobné opravy v domě,“ dodává paní Blanka.

Zájem mají i Korejci

Jízdárny nabízejí vyjížďky nejen pro zkušené jezdce, ale i pro začátečníky a pro děti. Většina z nich nabízí kurzy jezdeckého i westernového ježdění, ale i výlety do okolí. Vyjížďky s doprovodem se dají absolvovat za 150 až 400 korun za hodinu, výuka na jízdárně stojí od 150 do 350 korun. „Nejsme turistická jízdárna v pravém slova smyslu, kam by člověk přišel, půjčil si koně a někam s ním vyjel. Lidé se k nám chodí zdokonalovat a vyučujeme také základům. Začínáme na kruhové ohradě nebo na lonži. Děláme i vyjížďky do okolí, ale ty jsou určeny pro zkušenější jezdce,“ říká Darja Hrůzková z Frýdku-Místku, bývalá mistryně republiky v jízdě na koni, která je dobrým duchem zdejšího jezdeckého klubu již více než dvě desítky let. Mezi klienty nyní začínají být i Korejci.

Už tradičně bývá mezi dětmi obrovský zájem o jezdecké tábory. „Jen o letošních prázdninách máme několik týdenních turnusů a již v březnu jsme měli obsazeno,“ doplňuje. Pětidenní tábor s výukou jízdy na koni tu stojí čtyři tisíce korun. Prázdniny v sedle či „řidičák na koně“, který představuje dvacet hodin výcviku s trenérem, ale i vyjížďky do okolí už několik let nabízí známý novojičínský Hermelín Ranch. Naučit se jezdit, ale i pečovat o koně mohou děti v zemědělské usedlosti Bludička v Bludovicích u Nového Jičína. „V dnešním přetechnizovaném světě se tak učí lásce ke zvířatům i k sobě navzájem. Děti naváží s koňmi kamarádský vztah a často se k nám vracejí,“ tvrdí majitelka Gabriela Žitníková.

Svěřte se raději jen zkušeným jezdcům

Jako při každém sportu, byť rekreačním, je třeba dbát na bezpečnost. A při jízdě na koni to platí dvojnásob. Je proto důležité, zvláště v případě začátečníků, dobře vybírat a svěřit se do rukou zkušených jezdců. „Zájem o dovolenou na koni a jezdectví v posledních letech roste. Nese to však s sebou i jednu negativní stránku - jízdárny a ranče s možností projížděk na koni dnes provozuje spousta lidí. Ne každý však je zkušený odborník,“ upozorňuje Zdeněk Přibil z Hamříkovy stáje. „Každý zájemce musí nejdříve absolvovat jízdu v kryté hale, teprve potom může s koněm do venkovní ohrady či do terénu,“ potvrzuje i Anna Bielanová z farmy Desert Rose v Hnojníku, která je jednou ze zastávek na třicetikilometrové hipostezce v Pobeskydí. Stále více lidí si v posledních letech pořizuje své vlastní koně. Ne každý si však uvědomuje, jaké břemeno na sebe přebírá. „Zagarážují je za pět tisíce korun měsíčně ve smluvních stájích, po půl roce se přestanou o koně starat a neplatí za ně,“ říká Václav Janošec, který se věnuje práci s koňmi již více než třicet let. Pro veřejnost je však letos přes léto uzavřena známá stáj Equicentrum v Ostravě-Hrabové, která patří k největším v kraji a kde bývaly každoročně oblíbené příměstské tábory. Celkem zde chovají třicet koní, dalších dvacet tu mají ustájeno soukromí majitelé.

V sedle můžete prožít i celý víkend nebo dovolenou

V Jeseníkách i Beskydech je dnes už celá řada značených jezdeckých stezek, které mohou zájemci absolvovat na svých či vypůjčených koních.

„Koňské stezky navazují na tradici někdejších poštovních kurýrů. Lidé už téměř zapomněli, že kůň býval dopravní prostředek,“ říká Václav Merta z Ranche M, který patří k největším chovatelům huculských koní v České republice. Ten, kdo má rád koně a chce prožít vskutku netradiční dovolenou, se může vydat na několikadenní putování na koňském hřbetu napříč Moravskoslezským krajem.

Jezdecká stezka, která spojuje Jeseníky s Beskydami je zhruba dvě stě kilometrů dlouhá a lze ji zdolat za sedm dní. Začíná ve Vernířovicích na Šumperku a vede na agrofarmu Ljuby Kielarové v Malé Morávce, údolím Budišovky k Novému Jičínu. Odtud pokračuje směrem na Beskydy přes Frenštát, Čeladnou, Malenovice ke Kolářově chatě na Slavíči, jejíž majitelé, Karla a Jan Martynkovi, se rovněž věnují chovu huculů. Koňská stezka však není příliš často využívaná. „Počítali jsme, že by zřízení páteřní jezdecké stezky mohlo přispět k rozvoji agroturistiky v kraji. To se však zatím zcela nepodařilo,“ říká trošku zklamaně Václav Merta, který stál u jejího zrodu. Projektu podle něj chybí větší koordinace a propagace. Původně záměr rovněž počítal s tím, že by jezdecké stezky mohly mít pokračování do Polska a na Slovensko.

Agrostezky mají oživit venkov V Jeseníkách i Beskydech je i několik dalších značených jezdeckých stezek, které mohou zájemci absolvovat na svých či vypůjčených koních. Šestidenní putovní trasu připravila Ljuba Kielarová ze Sdružení Země děda Praděda. „Bohužel, od záměru jsme museli ustoupit. Nepodařilo se získat finanční podporu od krajského úřadu,“ posteskla si Ljuba Kielarová. Rovněž Beskydami vede několik koňských tras. Jsou určeny nejen organizovaným skupinám, ale i lidem, kteří chovají koně, nebo své čtyřnohé svěřence půjčují k projížďkám. Nejznámější je čtyřicetikilometrová koňská stezka z Ostravice na Slavíč, na níž se mimo jiné podílelo Sdružení obcí Frýdlantsko-Beskydy. „Hodně navštěvovaná trasa je na Ostrý, na Bílý Kříž či na Javorový,“ doporučuje Karla Martynková z Kolářovy chaty na Slavíči. Zájemci se zde mohou nejen ubytovat, ale rovněž si koně vypůjčit. „Běžně tu máme šest huculů, nyní o prázdninách, kdy tu máme dětské tábory s výukou jízdy na koni, osm,“ říká chovatelka.

Velký zájem je podle ní o jednodenní výlety. „Zájemce o projížďku, který na koni nikdy neseděl, seznámíme s koněm, vysvětlíme mu základní pravidla a posadíme ho do sedla. Pod dohledem pak pomalu začneme jezdit,“ říká Jan Martynek. V koňském sedle je možné strávit hodinu i celý den. „Celodenní výlet už chce přece jen základní jezdecké zkušenosti. Za den absolvujeme mezi pětadvaceti a pětačtyřiceti kilometry,“ říká Martynek. Zatímco hodina výuky jízdy na koni stojí kolem dvou set korun, za celodenní výlet zaplatí zájemce od tisíce do patnácti set, sedmidenní tábor pro děti je za 2800 korun. Zatím poslední agrostezka byla do provozu uvedena u jezdecké stáje Moncheri v Hnojníku. Třicetikilometrová trasa spojuje čtyři velká centra chovatelů koní v Komorní Lhotce, Horních Tošanovicích a Hnojníku a je napojena na páteřní trasu jezdecké stezky Jeseníky - Beskydy.