Na opačném konci se ocitla výroba textilií, textilních a oděvních výrobků, která v regionu vykázala sedmiprocentní meziroční propad tržeb, méně se dařilo také producentům potravin. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Největší tuzemské pile Mayr-Melnhof Holz Paskov, která v Paskově na Frýdecko-Místecku zpracovává milion metrů krychlových kulatiny ročně, rostl zisk i tržby již v uplynulém roce. Firma utržila 2,6 miliardy korun, o půl miliardy meziročně více. Čistý zisk přitom stoupl téměř o devět procent na 228 milionů korun, uvedla firma ve své výroční zprávě uveřejněné ve Sbírce listin. Celkově moravskoslezský průmysl zaznamenal za 1. letošní čtvrtletí tržby okolo 90 miliard korun, což je proti stejnému období loni nárůst o 6,7 procenta.
Celá ČR ale vykázala růst 13,4 procenta, pomaleji než na severu Moravy rostly tržby už jen v Praze a v Karlovarském kraji. V Moravskoslezském kraji fungovalo 225 průmyslových podniků se stovkou a více zaměstnanců. Tyto podniky zaměstnávaly 122 tisíc lidí, což je 13,6 procenta všech zaměstnanců v tuzemském průmyslu a také nejvíce ze všech krajů.

Nejvýznamnějším odvětvím je hutnictví s téměř 37 tisíc zaměstnanci následované výrobou dopravních prostředků a zařízení s 16 tisíci zaměstnanci. Lidé si ve sledovaných průmyslových podnicích v kraji vydělali v průměru měsíčně 21. 218 Kč, což je za Prahou a Středočeským krajem třetí nejvyšší hodnota v ČR. Nejlepší výdělky mají v průměru lidé, kteří se živí těžbou nerostných surovin a výrobou a rozvodem elektřiny, plynu a vody. V obou případech přesahuje průměrná mzda hodnotu 25.600 korun.