Od 1. března začne platit pro desetitisíce maloobchodních a velkoobchodních subjektů týká se to mimo jiné hračkářství, železářství, klenotnictví, prodejen s oblečením a obuví nebo s potravinami. Drobní živnostníci a podnikatelé z regionu, které Deník oslovil, z novinky nadšení nejsou.

Majitelka frýdecké prodejny obuvi U Zámku Anděla Kozlová uvedla, že zavedení EET představuje komplikace. „Bude to stát hodně peněz. Nejlevnější tiskárna, ke které musíte mít ještě program, je za téměř pět tisíc. Ta nám nestačí, protože potřebujeme mít ještě šuplík na peníze," řekla majitelka s tím, že potřebné zařízení i se zapojením vyjde na 12 tisíc korun, v prodejnách navíc musejí mít internet. „Kotoučky do pokladny jsou také drahé. Na každou věc, i tkaničky za třicet, dvacet, patnáct korun, musíte vyjet lístek, který má deset centimetrů," dodala Kozlová.

Druhá etapa se má prvního března týkat zhruba 200 000 až 250 000 subjektů, což zahrnuje také pekárny. Tržby v Pekárně a cukrárně Sikora evidují ale už od prvního prosince, kdy odstartovala první etapa, jež se vztahovala na pohostinství a ubytovací služby. Kromě koupi pečiva si totiž zákazníci v prodejně mohou posedět, dát si kávu a zákusek. „Jsou to šílené náklady na pásky a provoz tiskáren. Když jsme před EET měli jeden pásek na měsíc, teď máme s bídou jeden pásek na týden. Jde tedy o nákup spotřebního zboží, ale také o opotřebení tiskárny. Máme starší typ, který nám doposud stačil a vyhovoval. Kvůli tomu, že musíme tisknout každou účtenku, už plánujeme nákup nových tiskáren, které stojí v řádu pěti až deseti tisíc korun," řekla včera vedoucí prodejen Aneta Baronová. Další komplikací podle ní je, že zákazníci musejí na účtenky čekat. Pekárna a cukrárna má pobočky v Jablunkově a Dolní Lomné. „Než se to vytiskne, tak to trvá, další zákazník čeká. My kvůli tomu máme tedy zvýšené náklady a zákazníci jsou naštvaní, protože čekají. Chápu, že nějaký monitoring musí být, ale s pohledu toho zmíněného je to úplně na nic," dodala vedoucí Aneta Baronová.

Druhá etapa nemine ani prodejny s použitým zbožím a knihami, vztahuje se proto také na antikvariáty. „Nic dobrého v tom neshledávám. Nepodnikám ještě ani ne rok, přičemž s tím budu mít nemalé výdaje navíc. Očekávám komplikace nejen se zařizováním pokladny, ale i s následnou obsluhou. Zbytečných úkonů bude mnoho. Pro menší knihkupce, kteří kupují knihy z druhé ruky, to může znamenat markování každé korunové publikace. Protože si to finanční správa vyžaduje, tomuto systému se bohužel nevyhneme," konstatovala majitelka místeckého antikvariátu Knihárium Michaela Schrecková s tím, elektronickou pokladnu bude pořizovat v průběhu příštího týdne. „Doufáme, že to zvládneme, protože tady chceme pro naše zákazníky být i nadále," dodala majitelka antikvariátu.

Zavádění EET v březnu ještě nebude konec. Další etapy budou následovat v příštím roce, zahrnují například řemeslníky.

Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice ale toto nové opatření kritizuje s tím, že mnoho drobných živnostníků nemusí „přežít".