V Dole Paskov ve Staříči pracuje téměř 3000 lidí. Před rokem se mluvilo o tom, že v případě naplnění černého scénáře se v rámci firmy uplatní jen část z nich. Hovořilo se o rekvalifikacích, kraj tehdy oznámil, že jedná i o příchodu nových investorů. Lidé ale byli k těmto zprávám dost skeptičtí. „Podle mě to bude příšerné. Myslím si, že značně stoupne kriminalita, to určitě," prohlásila loni frýdecko-místecká důchodkyně Soňa Šenkeříková s tím, že zejména starší horníci to budou mít na trhu práce velmi složité.

„Slyšela jsem, jak jeden havíř mluvil o tom, že tam dělá tolik let, a proto si nedovede představit, co by dělat dál. Je to katastrofální situace," uvedla. V Dole Paskov přitom pracoval i její synovec. „Je z toho nešťastný, má dva malé kluky," naznačila důchodkyně.

Avizované uzavření dolu by ovlivnilo i život lidí ve Staříči. Místostarosta Zbyněk Prokop loni na podzim potvrdil, že peníze od těžařů představují každoročně více než desetinu rozpočtu obce. Jen v roce 2012 to bylo osm milionů korun. „Někdy to bývá šest, jindy zase devět milionů. A myslím, že náš rozpočet byl maximálně 48 milionů. Jsou i roky, kdy to bývá třeba jen 37 nebo 42 milionů. Takže dopad to bude mít jak pro obec, tak samozřejmě pro lidi, kteří na šachtě pracují. Jen občanů Staříče jsme napočítali šedesát," shrnul Zbyněk Prokop.

O osudu dolu se definitivně rozhodlo letos na jaře a horníci museli být s výsledkem jednání spokojeni. Vláda totiž v červnu podepsala dohodu se společností NWR o prodloužení těžby na ohroženém dole až do roku 2017. Dohoda upravuje závazky těžařů a státu při prodloužení těžby ve ztrátovém dole. Firma OKD se zavázala prodloužit těžbu do roku 2017. Stát naopak zaplatí 600 milionů korun na sociální program pro horníky. Veškerý útlum šachty provede OKD ve vlastní režii.