Zároveň se nesmí jednat o novostavbu, pouze o rekonstrukci fasády. Přihlášené projekty budou v letošním roce soutěžit v kategoriích: rodinné domy, bytové domy (dům řadový, činžovní), správní a průmyslové objekty a panelové domy. Přihlašovateli mohou být architekti, projektanti, dodavatelé stavebních materiálů, realizátoři, případně soukromí investoři.

„Hlavním cílem soutěže je motivovat obyvatele, majitele domů, stavební firmy i výrobce a dodavatele nejrůznějších materiálů k prezentaci dobře odvedené práce, kvalitního řemesla i komplexních služeb. Vždyť profesionálně rekonstruovaná fasáda, která je navíc architektonicky krásná, přinese užitek nejen obyvatelům domu, ale i prostředí, v němž je dům postaven. Fasáda je prostě vizitka majitelů domů a firem, které ji realizovaly,“ vysvětluje architekt Jan Zelinka, který je už třetím rokem předsedou odborné komise soutěže Fasáda Moravskoslezského kraje.

Podle něj se ale ne pokaždé podaří majitelům domů opravit fasádu tak, aby nejen lahodila oku a zpříjemňovala bydlení, ale aby zároveň měla patřičnou kvalitu,“ dodává šéf poroty. Prezentace všech přihlášených objektů proběhne na výstavě Střechy, pláště, izolace, a to ve dnech 13. až 16. února letošního roku na výstavišti na Černé louce v Ostravě. „Úkolem sedmičlenné odborné komise je nejen vybrat nejlepší fasády, ale zároveň vnést do povědomí široké veřejnosti představu o kvalitním provedení fasády domu. A to s důrazem na kvalitu použité technologie a materiálu a především na práci a tvůrčí invenci architekta,“ míní architekt Zelinka.