Nejmladší zaměstnance, ve věkovém rozmezí od třiceti do čtyřiatřiceti let, mají společnosti, které působí v oblasti informačních technologií a elektrotechniky. Agentura se dotazovala zaměstnavatelů a zjistila, že se snižuje průměrný věk jejich zaměstnanců. „Za poslední tři roky se průměrný věk našich zaměstnanců pohybuje okolo třiatřiceti let,“ uvedl například personalista firmy Bang&Olufsen.

Také producenti strojů a zařízení hlásí, že jejich odborníci odcházející do penze jsou nahrazováni mladými specialisty. „Věkový průměr našich zaměstnanců je 43,2 roku, a to především díky příchodu absolventů,“ uvedl referent personalistiky kopřivnické Tatry David Valchář. Personalisté současně upozorňují, že pokles průměrného věku zaměstnanců není způsoben propouštěním starších lidí.

„Naopak, hranice odchodu do důchodu se posouvá. Navíc se snažíme motivovat špičkové odborníky, aby ve firmě zůstávali co nejdéle. A to přesto, že v posledních třech letech přijímáme v průměru stovku absolventů ročně,“ řekl personální ředitel Vítkovice Heavy Machinery Slavomír Bretz. Podle generální ředitelky ARR Pavly Břuskové je to povzbudivý trend.

„Navíc stále roste počet společností a institucí, které se zapojují do iniciativy ForTech, kterou se Moravskoslezský kraj a ARR snaží podpořit zájem –náctiletých o studium na učilištích a středních školách technického typu,“ doplnila Břusková.