V rámci hodnocení všech měst s rozšířenou působností v rámci kraje se ve výzkumu sleduje, jak samospráva podporuje malé a střední podnikání a s jakými podmínkami i problémy se firmy v daném městě potýkají. Celkem jde o posuzování podle 29 kritérií.
„Jsem velmi rád, že Frýdek-Místek je vnímám jak město, které je trendově zajímavé. Z loňského osmého místa jsme se dostali na třetí místo a v první trojce jsme byli vyhodnoceni společně s Ostravou a Opavou,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).
Frýdek-Místek podle organizátorů výzkumu vyniká nejen nadprůměrným počtem ekonomických subjektů, ale také velmi nízkým indexem stáří, tedy poměrem lidí starších 65 let k lidem do 14 let, což je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Ve Frýdku-Místku navíc v rámci kraje nadprůměrně přibývá obyvatel.
Velkým plusem je, že radnice drží náklady na dluhovou službu na výrazně nízké úrovni. Město rovněž dosáhlo dobrého výsledku v testu elektronické komunikace organizátorů s živnostenským úřadem, který ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy.
„Je vidět, že naše postupná práce na zlepšování podnikatelského prostředí ve Frýdku-Místku přináší výsledky. V našem úsilí nepolevujeme, stále pracujeme s podněty podnikatelů a snažíme se ještě více zlepšit práci magistrátu,“ uvedl náměstek primátora pro územní plánování a rozvoj, stavebně správní činnosti, ekonomický rozvoj, podnikání, dotace a integrované teritoriální investice Jakub Míček (ANO 2011).
Frýdecko-místecký magistrát loni zaznamenal hned několik úspěchů. Po absolvování projektu a externího auditu získal certifikát z oblasti „společenské odpovědnosti“ a dále 2. příčku v celorepublikové soutěži Úřad na cestě k rovnosti. Ocenění obdržel také tajemník magistrátu Petr Menšík, který se probojoval do desítky nejlepších v rámci soutěže Manažer roku 2021 a získal 1. místo v rámci kategorie veřejná správa.
Srovnávací výzkum Město pro byznys, který vyhlašuje týdeník Ekonom, se koná již 15. rokem.