Viníkem je prý správce konkurzní podstaty Jaroslav Vašek, který postupuje nestandardně a celou záležitost nepatřičně prodlužuje. To dnes aspoň tvrdí Pavel Lapiš ze společnosti Exposita, která v současnosti provozuje některé oddělené podniky z bývalého Ferrumu. „Vašek si z toho udělal svůj byznys, který mu přináší miliony korun. Ačkoliv se dopouští prokazatelných podvodů a konkurzní řízení manipuluje, krajský soud mu jeho praktiky toleruje,“ stěžuje si Lapiš.

Jaroslav Vašek se těmto nařčením brání. Vliv na délku konkurzu mají podle něj komplikace s mapováním majetku, pohledávek a závazků úpadce, a také dlouhé soudní spory o určení pohledávek přihlášených věřitelů. „Pokud se jedná o návrh mého odvolání jako správce konkurzní podstaty, musím konstatovat, že pro něj nebyly dány žádné faktické ani zákonné důvody a soud tento návrh zamítl,“ hájí se Vašek a dodává, že se v tomto případu nikdy nedopustil jednání, která by vedla nekalým způsobem k jeho obohacování.

Kde je tedy zakopán pes a proč se konkurz vleče bez toho, aby směřoval ke spokojenosti věřitelů? Na tom, že správce Vašek postupuje minimálně nestandardně, možná přece jen něco bude. Stěžují si na něj totiž i další věřitelé. „Je to v každém případě náročný konkurz. Není však dobré, že správce jedná v rozporu s dohodnutými závěry a činí kroky bez vědomí věřitelského výboru. Ten už také navrhl jeho odvolání, a to na základě falšování zápisu z jednání, ale soud ho podržel, a náš podnět zamítl,“ vnáší trochu světla do celé problematiky zástupce jednoho z věřitelů, který si přál zůstat v anonymitě.