„Hlavním cílem regionálního značení výrobků je zviditelnění regionů se zachovalou přírodou a využití jejich socioekonomických výhod. Značka přidává výrobkům jejich hodnotu – původ v určitém výjimečném území, a zamezuje zneužití jména a symbolů regionu výrobci zvenčí,“ uvedl regionální koordinátor projektu a zároveň člen místní organizace PZKO Jablunkov Leszek Richter.

Dodal, že regionální značení nemá nahrazovat existující značky nebo jim konkurovat. Jeho smyslem je zdůraznění původu výrobku. „Značení je určeno nakupujícím přímo v regionech. Turistům, kterým dovoluje objevovat region a užívat si jeho atmosféru novým a netradičním způsobem, a místním obyvatelům, kteří mohou nákupem značených výrobků podporovat ,své´ místní výrobce,“ zdůraznil.

První certifikáty v Mikroregionu Górolsko Swoboda byly předány 7. března. Na základě rozhodnutí nezávislé certifikační komise ochrannou známku získaly například figurální řezby Pawla Kufy z Mostů u Jablunkova nebo dřevořezby Otmara Kantora z Jablunkova.

Ochrannou známku mají i užitkové výrobky z drátu Roberta Hozáka z Čadce, hospodářské a salašnické náčiní Jana Ďurkača z Turzovky, dlabané nádoby a náčiní Josefa Zajaca z Turzovky, krojové šperky Kazimierza Wawrzyka z Ustronia, ozdobné a užitkové výrobky z kosti firmy Malec - Pracownia Galanterii z Kości z Ustronia či kovářské výrobky Jana Juroszka z Istebnej.

Gorólsko Swoboda patří mezi osm regionálních značek, které 19. března vytvořily svou vlastní asociaci.(lew)