Obě strany budou nyní jednat o založení společného podniku a jeho konkrétní podobě, rozsahu jeho činnosti, podílů a vzájemných závazků. Nová společnost má mimo jiné městu přinést rozvoj udržitelné energetické infrastruktury. Pokud budou s návrhem na založení společného podniku souhlasit zastupitelé Havířova, mohla by společnost vzniknout ještě do konce letošního roku.

„Dlouhodobým cílem vedení města je „ozeleňovat“ naši energetiku při zachování stabilní ceny tepla pro naše obyvatele, proto jsme hledali spolehlivého partnera, který nám s tím pomůže. ČEZ ESCO jako lídr v této oblasti je proto přirozenou volbou,“ řekl primátor Havířova Josef Bělica.

Zájem Havířova na urychlení modernizace teplárenství vyplývá z energetické politiky Evropské unie, která zahrnuje přechod tepláren na nové technologie. Radní proto hledají řešení založené na odchodu uhlí, která přispějí ke změně klimatu a zároveň umožní zachovat stabilní a přijatelnou cenu tepla pro obyvatele města. 

Dobré zkušenosti 

„Těší nás, že se právě Havířov vydal směrem moderní energetiky a že nás s touto příležitostí oslovil. Koncept chytrého města není jen o vybudování několika solárních laviček nebo chytrých lamp. Při zavádění moderních technologií je důležité začít od toho nejpodstatnějšího, tedy od energetiky a dodávek tepla. ČEZ ESCO je největším poskytovatelem energeticky úsporných řešení v Česku a máme bohaté zkušenosti s provozováním a modernizací teplárenských soustav. Rádi pomůžeme Havířovu vykročit směrem k dalšímu “ozelenění” a zlepšení služeb pro obyvatele,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

ČEZ ESCO se ve městě prezentuje už delší dobu. Nemocnice s poliklinikou Havířov, Střední škola v Sýkorově ulici a Střední škola technických oborů v Lidické ulici v Havířově jsou součástí krajského projektu energetických úspor EPC v režii ESCO pro školy, nemocnice a další veřejné budovy. Tento projekt už kraji ušetřil na energiích stovky milionů korun. Spolupráce pokračovala i v roce 2020, kdy ESCO zajistilo pro potřeby havířovského magistrátu tříletý pronájem dvou elektromobilů.

Městu se zamlouvá také dlouhodobý přístup energetiků k podnikání a společenské odpovědnosti.

„Máme s ČEZ dobré zkušenosti. Nadace ČEZ pravidelně podporuje aktivity našich seniorů, hasičů, škol a spolků. Díky jejím grantům už jsme také moderně osvětlili tři Oranžové přechody a vysadili habrovou alej na šumbarském sídlišti. ČEZ se k nám dlouhodobě chová jako dobrý soused, takto si představujeme férové podnikání,“ upřesnil primátor Josef Bělica.