Frýdecko-místečtí zastupitelé schválili v březnu 2011 vyhlášku, která zakazuje provozovat výherní hrací přístroje na všech veřejně přístupných místech na celém území města. Zdaleka tím ale neodstranili všechny přístroje, například videoloterijní terminály zůstávaly mimo jejich pravomoci. Marcela Sochorcová z Frýdku-Místku s nulovou tolerancí vůči hazardu souhlasí. „Samozřejmě komplet zrušit, všechno pryč. Lidi mají kvůli tomu dluhy, zničilo to i rodinu mé dcery," argumentovala šestašedesátiletá žena.

Zatímco na konci roku 2010 bylo ve městě evidováno 384 výherních přístrojů, o rok později zanikla platnost třem stovkám z nich. Přijetím nové vyhlášky však nateklo do městské kasy v roce 2012 o sedmnáct milionů korun méně. Město totiž pravidelně za provoz přístrojů kasírovalo nemalou částku.

V současnosti už si hráči na klasickém výherním hracím přístroji ve Frýdku-Místku nezahrají. Pozornost všech se tak upřela na videoloterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí.

Proti hazardu se bojuje i v Třinci. V hutnickém městě se dá hovořit o nulové toleranci. Vyhlášku, která plošně zakazuje provozování výherních hracích přístrojů, schválili zastupitelé už v dubnu 2011. Od té doby se postupně rozšířila i na videoterminály a letos 5. listopadu zástupci města rozhodli o dalším doplnění zákazu. „Už se nám podařilo vymýtit automaty. Teď běží správní řízení k videoterminálům, až doběhnou, tak věřím, že tady videoterminály nebudou. Ale vzhledem k tomu, že na území města Třince evidujeme čtyři místa, kde bylo ministerstvem financí povolováno provozování sázkových her v kasinu, tak naši vyhlášku doplníme ještě o bod, který se týká kasin," shrnula nedávno starostka Věra Palkovská.

Před hlasováním zastupitelů vystoupil policista Štěpán Klen, který se v krizových situacích často setkává s patologickými hráči. „Nedávno jsem řešil člověka z Třince, který chtěl spáchat sebevraždu. Příčinou byly videoterminály a hraní ve virtuálních kasinech. Ten člověk se už před nějakou dobou léčil, rodina ho přijala zpátky, ale ta situace dospěla tak daleko, že nakonec dluží asi milion a půl. A rozhodl se, že to není schopen zvládnout," líčil policejní vyjednavač a na adresu zastupitelů řekl: „Ten lidský rozměr je tady evidentní. Máte to ve svých rukou, jestli to chcete řešit, nebo ne. Já se s tím potom peru v té praxi." Pro zpřísnění vyhlášky hlasovalo 22 zastupitelů, tedy drtivá většina. Tři se zdrželi a jeden hlas byl proti. Zákaz, který se nově vztahuje i na kasina, začíná platit 26. listopadu, tedy dnes.