Taťjana Vylegalová z Ostravy svou službu nabízí od počátku letošního roku. „Zkušenosti jsem jela získávat do Prahy, v Ostravě jsem v té době nenašla nikoho, kdo by tyto služby nabízel. Zpočátku to moc dobře nevypadalo, v posledních týdnech, hlavně pak po prázdninách, šla poptávka dost nahoru. Spíše než hlídání dětí, jejichž rodiče jdou za kulturou, se ale hlásí rodiče, kteří musejí nečekaně něco udělat v práci. Máme v současnosti pět kvalitních chův, které ke hlídání dětí využíváme,“ vysvětluje žena, která má sama zkušenosti jako učitelka v mateřské škole.

Praxe Au-pair plusem

Podle ní využívají chůvy třeba i maminky, které se vracejí na kratší úvazek dříve do práce. „Chůvy si vybírám sama. Dbám samozřejmě na to, aby měly čistý trestní rejstřík a také pedagogické vzdělání, důležitá je i znalost základů zdravovědy. Plusem pro uchazečky je třeba i praxe takzvané óperky. Pokud si nás rodiče objednávají častěji, snažíme se k nim posílat stejnou chůvu, aby si děti na ni zvykly,“ pokračuje Vylegalová. Podle toho, jak často zákazník službu využívá, platí za hodinu hlídání mezi sedmdesáti až osmdesáti korunami.

Lenka Bachoříková z Bílovce nabízí služby, mezi které patří péče o osoby, hlídání dětí a další služby pro rodinu a děti, teprve dva měsíce. Podle ní je zatím poptávka po hlídání dětí minimální.

Zájem o dětské koutky roste

Zájem o hlídání dětí se zvyšuje v dětském koutku Time aut v areálu ostravského Avion Shopping parku. Podle Renáty Hubové dětí rok od roku přibývá. „Koutek je tady šest let, návštěvnost je rok od roku vyšší. Za hodinu hlídání zaplatí rodiče dítěte pětatřicet korun, za tříhodinový pobyt pětasedmdesát korun. Maximální kapacita je čtyřicet dětí. Každé dítě zaujme něco jiného. Holky nejvíce panenky, rády si kreslí, kluci tady mají play station i další lákadla,“ dodala Hubová.