VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji letos výrazně přibývá podnikatelů, kteří vstupují do hospodářské komory

REGION - Podpora podnikatelských aktivit, prosazování a ochrana zájmů a zajišťování potřeb svých členů, tak by se daly zjednodušeně charakterizovat úkoly hospodářských komor.

26.9.2007
SDÍLEJ:

Foto: DENÍK/reprofoto

Jak se je daří uplatňovat v praxi, jsme se zeptali ředitelky Hospodářské komory Moravskoslezského kraje Magdy Habrmanové. Ta v rozhovoru také vysvětluje, jak komora spolupracuje se zahraničními investory, kteří si v posledních měsících jako místo pro své podnikání zvolily severovýchod republiky.

Můžete stručně vysvětlit, jaké úkoly mají hospodářské komory plnit?
Jsou to samostatné a nezávislé organizace, které šíří znalosti a informace o hospodářství, ekonomických podmínkách a právních předpisech týkajících se nejen podnikání, ale i hospodářských styků se zahraničím. Poskytují svým členům a podnikatelské veřejnosti poradenské a konzultační služby v otázkách spojených s podnikáním, organizují v rámci své působnosti vzdělávací činnost, spolupracují s orgány státní správy a místní samosprávy, zabezpečují propagaci a šíření informací o činnosti svých členů. Podílejí se na řešení problémů zaměstnanosti a na odborné přípravě k výkonu povolání, podporují školská zařízení, zřízená k tomuto účelu.

Jak se vám daří získávat podnikatele, aby se stali členy komory. Občas je slyšet, že mají dost starostí s podnikáním a na další aktivity jim nezbývá čas?
V rámci republiky sdružuje Hospodářská komora přes třináct tisíc členů, fyzických a právnických osob. Podíl členských firem komory na celkovém hrubém domácím produktu v republice dosahuje šedesát procent. Firmy, které jsou členy komory, zaměstnávají dvě třetiny práceschopného obyvatelstva republiky. Jediným prostředkem, jak oslovit podnikatele pro spolupráci, případně pro jejich členství v hospodářské komoře, je kvalita a flexibilita poskytovaných služeb. Nárůst členů naší krajské hospodářské komory v tomto roce převyšuje šestnáct procent, což nepokládám za špatný výsledek. Ráda bych ale zdůraznila, že neposkytujeme služby jen svým členům. Těší nás, že se na komoru obrací čím dále více podnikatelů a firem, kteří ještě nejsou jejími členy. Ti se zúčastňují našich akcí, zapojují se do spolupráce. Kvalitou poskytovaných služeb se je snažíme oslovit natolik, aby se jednou rozhodli tuto spolupráci stvrdit řádným členstvím.

Dá se říci, že se to zaměření vyvíjí v průběhu doby, po kterou v kraji hospodářská komora působí? Tím myslím, jestli třeba více zprostředkováváte podnikatelům podnikatelské příležitosti v zahraničí apod.
Základní zaměření a cíle komory jsou sice dány už zmíněným zákonem To ale zdaleka nestačí. K tomu aby byla komora zajímavá a atraktivní pro podnikatele, musí jim nabízet zajímavé a atraktivní služby. A ty se pochopitelně mění s tím, jak se mění podmínky pro podnikání, jak se mění příležitosti pro podnikání v daném regionu, a také jak se mění požadavky podnikatelů na poskytované služby. Proto platí, že i hospodářská komora musí být flexibilní, musí reagovat na okamžité potřeby svých členů a podnikatelů. Můžeme to dokumentovat na příkladu služeb pro exportující firmy. Kvalita služeb pro exportéry a firmy obchodující se zahraničím se určitě prohloubila počátkem minulého roku, kdy na ostravské komoře začal na plný úvazek pracovat regionálním manažer. Ten poskytuje speciální exportní poradenství. To znamená, že během individuální schůzky s klientem často i v sídle jeho firmy posoudí na základě potřeb a profilu klienta jeho exportní záměr a nabídne mu řešení v podobě možných služeb CzechTrade, Hospodářské komory, České exportní banky či Exportní garanční a pojišťovací společnosti a také možného využití programů z fondů EU. Dále poskytuje individuální konzultace pro vývozní činnosti. Pořádá také konzultační dny s řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade, organizuje exportně orientované akce vzdělávacího, informačního charakteru, nabízí účast na pořádaných podnikatelských misích do zahraniční, o kontaktních jednáních se zahraničními partnery v tuzemsku apodobně.

Do kraje teď nejen v souvislosti s příchodem automobilky Hyundai přicházejí i další zahraniční firmy. Přispívá k tomu i hospodářská komora? Přispíváte třeba k jejich kontaktům s našimi podnikateli či něčím jiným?
Jsem přesvědčena, že komora sehrává významnou roli i na tomto poli. Zejména u zahraničních společností je běžné, že se pro první a základní informace o podnikatelském prostředí, podnikatelských příležitostech a možnostech podnikání v daném regionu obracejí na příslušnou hospodářskou komoru. Zároveň musí být komora připravena k pomáhat českým firmám nastavit vzájemnou komunikaci s přicházejícími investory. Dovolím si uvést příklad korejských investorů. Už počátkem minulého roku, ještě před oficiálním vstupem společnosti Hyundai do kraje, ustavila krajská hospodářská komora společně s partnerským Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje takzvaný přípravný výbor. Chtěli jsme na jedné straně usnadnit tomuto strategickému partnerovi vstup do podnikatelského prostředí v našem kraji, na straně druhé bylo snahou co nejvíce minimalizovat případné negativní dopady na podnikatelské subjekty v kraji a také vytvořit šance pro české firmy aby se mohly podílet se na aktivitách, které se vstupem automobilky do kraje souvisejí. O čtyři měsíce později zřídila komora v Ostravě takzvané poradenské místo. Jung-Sun Kim, Ředitel projektu internacionalizace podnikání Hospodářské komory ČR Jung-Sun Kim pak uspořádal první z řady informačních seminářů pro podnikatele na téma interkulturálních, česko-korejských vztahů. V červnu přivítala komora v Ostravě téměř třicetičlennou misi jihokorejských podnikatelů, jejímž vyvrcholením bylo podepsání Dohody o spolupráci mezi Krajskou hospodářskou komorou MSK a Hospodářskou komorou regionu Hwaseong, a následné zřízení Česko-korejského obchodního a průmyslového výboru při krajské komoře. Jsme rádi, že na naši speciální nabídku aktivit v oblasti česko-korejského obchodních vztahů zareagovalo téměř šedesát firem z celého našeho kraje.

Jaká je spolupráce mezi hospodářskou komorou a institucemi či orgány státní správy v našem kraji?
Domnívám se, že je dlouhodobě na vysoké úrovni. Podstatné je, že deklarovaná partnerství, stvrzovaná podpisy na dohodách o spolupráci nezůstávají na papíře, ale jsou skutečně realizovaná ať už formou koordinace aktivit, vzájemnou výměnou informací, organizováním společných akcí. Za významné pro další rozvoj komory a její působení v kraji pokládáme zejména pracovní kontakty se Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje, s profesními společenstvy, s Agenturou pro regionální rozvoj, s vysokými a středními školami našeho kraje. Velmi si ceníme úzké spolupráce s Moravskoslezským krajem a vedením jednotlivých měst a obcí, se všemi orgány státní správy i samosprávy.

 

26.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 30 000 Kč

Finanční poradci specialisté PRODUKTOVÝ/Á, HYPOTEČNÍ A INVESTIČNÍ SPECIALIST/KA (DPP, DPČ). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: A11 a:19/6/2018 (DPP, DPČ), Nabízíme práci bez nutnosti aktivního vyhledávání klientů ve svém okolí (klientský kmen), jedná se o práci z velké části v terénu, servisní činnost našim klientům po předem domluvené schůzce prostřednictvím našeho call centra; pracovní místo je vhodné pro cílevědomé a ambiciózní uchazeče, ekonomické zaměření vítáno, praxe v této oblasti výhodou, komunikativnost, spolehlivost, znalost práce na PC, samostatnost, vnitřní motivace, obchodní talent, prodejní dovednosti, bezúhonnost, ŘP B, po zapracování bezplatné školení a registrace u ČNB, kariérní růst, seberealizace. Pracovní doba PO-PÁ., Nabízíme telefon, notebook, mobilní tiskárna, osobní automobil., Kontakt - životopis zaslat e-mailem jan.kubalak@smsfinance.cz, Osobní schůzka možná po domluvě kontakt viz výše. Pracoviště: Sms finance, a.s. - pracoviště frýdek-místek, Antonínovo náměstí, č.p. 92, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Jan Kubalák, +420 604 307 930.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ (metoda 135). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme - certifikát svářeče ČSN EN ISO 9606-1 (metoda svařování 135) - pokud základní kurz svařování - možnost dodělat úřední zkoušky pro požadovanou metodu svařování, znalost čtení a orientace ve výkresové dokumentaci, schopnost samostatné práce, flexibilita, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: sekretariat@eneza.cz, Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Eneza, s.r.o., Průmyslová, č.p. 1021, 739 61 Třinec 1. Informace: Alena Suszková, +420 558 536 751.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A11 z:9/4/2018 a:19/6/2018, Jedná se o práci v plném úvazku, turnusové směny po-ne, v časovém rozmezí 10-22:00 hod. (krátký, dlouhý týden)., Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost, vztah k dané činnosti, potravinářský průkaz. Praxe v oboru vítána, vhodné i pro absolventy škol., Dobrá dopravní dostupnost z Frýdku-Místku., Kontakt osobně po předchozí tel. domluvě, popřípadě telefonicky nebo emailem, uveden viz výše.. Pracoviště: Security elektro, s.r.o., pracoviště dvůr hukvaldy, 739 46 Hukvaldy. Informace: Zdeněk Chovančík, +420 774 523 227.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci UKLÍZEČ/KA + MYTÍ AUTOMOBILŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:21/5/2018 a:19/6/2018, Náplň práce:, - úklid a mytí automobilů, karavanů., Rozvrh pracovní doby: , - po-pá 07.00-15.30 hod., Požadujeme: , - schonost práce ve výškách (mytí karavanů za použití žebříků), - zdravotní předpoklady k výkonu dané činnosti., Kontakt uveden viz výše.. Pracoviště: Pronto autosalón, spol. s r.o., Frýdlantská, č.p. 2150, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Lada Michalcová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kvůli stovce lidí dobu nočního klidu v Třinci nezměnili

Fortuna je novým hlavním sponzorem nejvyšší fotbalové ligy. Na snímku generální ředitel Fortuny David Vaněk.
10

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Zloděj ukradl mladíkovi mobilní telefon z kapsy kalhot

Na svou neopatrnost doplatil čtyřiadvacetiletý mladík, který svůj volný čas trávil o víkendu v baru ve Frýdku-Místku.

Architektka Jiřičná představila projekt přístavby Národního domu v Místku

FOTOGALERIE/ Velký zájem veřejnosti doprovázel pondělní vernisáž výstavy ve Frýdku-Místku, která přibližuje chystané stavby ve městě. Největším lákadlem byla uznávaná architektka Eva Jiřičná, která v areálu bývalé tkalcovny ve Frýdku představila projekt dostavby Národního domu.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT