VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji letos výrazně přibývá podnikatelů, kteří vstupují do hospodářské komory

REGION - Podpora podnikatelských aktivit, prosazování a ochrana zájmů a zajišťování potřeb svých členů, tak by se daly zjednodušeně charakterizovat úkoly hospodářských komor.

26.9.2007
SDÍLEJ:

Foto: DENÍK/reprofoto

Jak se je daří uplatňovat v praxi, jsme se zeptali ředitelky Hospodářské komory Moravskoslezského kraje Magdy Habrmanové. Ta v rozhovoru také vysvětluje, jak komora spolupracuje se zahraničními investory, kteří si v posledních měsících jako místo pro své podnikání zvolily severovýchod republiky.

Můžete stručně vysvětlit, jaké úkoly mají hospodářské komory plnit?
Jsou to samostatné a nezávislé organizace, které šíří znalosti a informace o hospodářství, ekonomických podmínkách a právních předpisech týkajících se nejen podnikání, ale i hospodářských styků se zahraničím. Poskytují svým členům a podnikatelské veřejnosti poradenské a konzultační služby v otázkách spojených s podnikáním, organizují v rámci své působnosti vzdělávací činnost, spolupracují s orgány státní správy a místní samosprávy, zabezpečují propagaci a šíření informací o činnosti svých členů. Podílejí se na řešení problémů zaměstnanosti a na odborné přípravě k výkonu povolání, podporují školská zařízení, zřízená k tomuto účelu.

Jak se vám daří získávat podnikatele, aby se stali členy komory. Občas je slyšet, že mají dost starostí s podnikáním a na další aktivity jim nezbývá čas?
V rámci republiky sdružuje Hospodářská komora přes třináct tisíc členů, fyzických a právnických osob. Podíl členských firem komory na celkovém hrubém domácím produktu v republice dosahuje šedesát procent. Firmy, které jsou členy komory, zaměstnávají dvě třetiny práceschopného obyvatelstva republiky. Jediným prostředkem, jak oslovit podnikatele pro spolupráci, případně pro jejich členství v hospodářské komoře, je kvalita a flexibilita poskytovaných služeb. Nárůst členů naší krajské hospodářské komory v tomto roce převyšuje šestnáct procent, což nepokládám za špatný výsledek. Ráda bych ale zdůraznila, že neposkytujeme služby jen svým členům. Těší nás, že se na komoru obrací čím dále více podnikatelů a firem, kteří ještě nejsou jejími členy. Ti se zúčastňují našich akcí, zapojují se do spolupráce. Kvalitou poskytovaných služeb se je snažíme oslovit natolik, aby se jednou rozhodli tuto spolupráci stvrdit řádným členstvím.

Dá se říci, že se to zaměření vyvíjí v průběhu doby, po kterou v kraji hospodářská komora působí? Tím myslím, jestli třeba více zprostředkováváte podnikatelům podnikatelské příležitosti v zahraničí apod.
Základní zaměření a cíle komory jsou sice dány už zmíněným zákonem To ale zdaleka nestačí. K tomu aby byla komora zajímavá a atraktivní pro podnikatele, musí jim nabízet zajímavé a atraktivní služby. A ty se pochopitelně mění s tím, jak se mění podmínky pro podnikání, jak se mění příležitosti pro podnikání v daném regionu, a také jak se mění požadavky podnikatelů na poskytované služby. Proto platí, že i hospodářská komora musí být flexibilní, musí reagovat na okamžité potřeby svých členů a podnikatelů. Můžeme to dokumentovat na příkladu služeb pro exportující firmy. Kvalita služeb pro exportéry a firmy obchodující se zahraničím se určitě prohloubila počátkem minulého roku, kdy na ostravské komoře začal na plný úvazek pracovat regionálním manažer. Ten poskytuje speciální exportní poradenství. To znamená, že během individuální schůzky s klientem často i v sídle jeho firmy posoudí na základě potřeb a profilu klienta jeho exportní záměr a nabídne mu řešení v podobě možných služeb CzechTrade, Hospodářské komory, České exportní banky či Exportní garanční a pojišťovací společnosti a také možného využití programů z fondů EU. Dále poskytuje individuální konzultace pro vývozní činnosti. Pořádá také konzultační dny s řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade, organizuje exportně orientované akce vzdělávacího, informačního charakteru, nabízí účast na pořádaných podnikatelských misích do zahraniční, o kontaktních jednáních se zahraničními partnery v tuzemsku apodobně.

Do kraje teď nejen v souvislosti s příchodem automobilky Hyundai přicházejí i další zahraniční firmy. Přispívá k tomu i hospodářská komora? Přispíváte třeba k jejich kontaktům s našimi podnikateli či něčím jiným?
Jsem přesvědčena, že komora sehrává významnou roli i na tomto poli. Zejména u zahraničních společností je běžné, že se pro první a základní informace o podnikatelském prostředí, podnikatelských příležitostech a možnostech podnikání v daném regionu obracejí na příslušnou hospodářskou komoru. Zároveň musí být komora připravena k pomáhat českým firmám nastavit vzájemnou komunikaci s přicházejícími investory. Dovolím si uvést příklad korejských investorů. Už počátkem minulého roku, ještě před oficiálním vstupem společnosti Hyundai do kraje, ustavila krajská hospodářská komora společně s partnerským Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje takzvaný přípravný výbor. Chtěli jsme na jedné straně usnadnit tomuto strategickému partnerovi vstup do podnikatelského prostředí v našem kraji, na straně druhé bylo snahou co nejvíce minimalizovat případné negativní dopady na podnikatelské subjekty v kraji a také vytvořit šance pro české firmy aby se mohly podílet se na aktivitách, které se vstupem automobilky do kraje souvisejí. O čtyři měsíce později zřídila komora v Ostravě takzvané poradenské místo. Jung-Sun Kim, Ředitel projektu internacionalizace podnikání Hospodářské komory ČR Jung-Sun Kim pak uspořádal první z řady informačních seminářů pro podnikatele na téma interkulturálních, česko-korejských vztahů. V červnu přivítala komora v Ostravě téměř třicetičlennou misi jihokorejských podnikatelů, jejímž vyvrcholením bylo podepsání Dohody o spolupráci mezi Krajskou hospodářskou komorou MSK a Hospodářskou komorou regionu Hwaseong, a následné zřízení Česko-korejského obchodního a průmyslového výboru při krajské komoře. Jsme rádi, že na naši speciální nabídku aktivit v oblasti česko-korejského obchodních vztahů zareagovalo téměř šedesát firem z celého našeho kraje.

Jaká je spolupráce mezi hospodářskou komorou a institucemi či orgány státní správy v našem kraji?
Domnívám se, že je dlouhodobě na vysoké úrovni. Podstatné je, že deklarovaná partnerství, stvrzovaná podpisy na dohodách o spolupráci nezůstávají na papíře, ale jsou skutečně realizovaná ať už formou koordinace aktivit, vzájemnou výměnou informací, organizováním společných akcí. Za významné pro další rozvoj komory a její působení v kraji pokládáme zejména pracovní kontakty se Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje, s profesními společenstvy, s Agenturou pro regionální rozvoj, s vysokými a středními školami našeho kraje. Velmi si ceníme úzké spolupráce s Moravskoslezským krajem a vedením jednotlivých měst a obcí, se všemi orgány státní správy i samosprávy.

 

26.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Zahradník12 200 Kč

Zahradníci floristé a květináři ZAHRADNÍK/CE - PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 a:8/2/2018, Zahradnická výroba, pěstování. Náplní práce je prodej rostlin a zahradního sortimentu, vazba květin, věnců a kytic. Vyučení a praxe v zahradnictví/květinářství vítány (určují výši mzdy). Životopis prosím zašlete na e-mail: zahradnictvi.koreny@seznam.cz. Pracoviště: Ing. michal kořený - provozovna baška 302, 739 01 Baška. Informace: Michal Kořený, +420 777 612 320.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník15 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Aktualizace 23. 2. 2018, DPP, DPČ, možnost i PS., Požadujeme - svářečský průkaz, praxe výhodou., Předem volat na tel. č.: 605 249 957 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Magát, spol. s r.o. - pracov. tž, Průmyslová, č.p. 1000, 739 61 Třinec 1. Informace: Peter Magát, +420 605 249 957.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník15 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Aktualizace 23. 2. 2018, 12. 1. 2018, DPP, možnost změny na PS., Požadujeme - svářečský průkaz, praxe výhodou., Předem volat na tel. č.: 737 288 686 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Kovometal-ks, s.r.o., Nad Tyrkou, č.p. 103, 739 61 Třinec 1. Informace: Stanislav Magát, +420 737 288 686.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka10 050 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/-KA ŘEDITELE (vhodné pro OZP). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10050 kč, mzda max. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 23. 2. 2018, 13. 12. 2017, Vhodné pro OZP, Požadujeme - znalost práce na PC, ŘP sk. B., Pracovní doba 8:00-14:00., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: stemart.nusle@seznam.cz, Pracoviště: Bystřice nad Olší. Pracoviště: Real stemart nusle s.r.o. - pracov. bystřice, 739 95 Bystřice nad Olší. Informace: Štefan Krompaský, +420 776 534 350.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Únor 1948. Ilustrační foto.
5

Vítězný únor aneb Mladí Češi zapomínají na minulost

Hazardní kousek řidičky na silnici mezi Českým Těšínem a Třincem.

Policie našla řidičku, která při hazardním předjíždění ohrozila jiné motoristy

ANKETA: Vyberte nejlepší sportoviště Olympijského festivalu v Ostravě

Už podruhé mohli Ostravané i návštěvníci města zažít olympiádu na vlastní kůži. V areálu Olympijského festivalu v Ostravě si mohli vyzkoušet nespočet olympijských i neolympijských disciplín. A vy nyní můžete hlasovat o nejlepší sportovní disciplínu Olympijského festivalu Ostrava. 

AKTUALIZOVÁNO

Olympijský festival v Ostravě v neděli oslavil jubileum!

VIDEO, FOTOGALERIE/ Pět hodin před uzavřením bran ostravského festivalu, který lidi bavil dlouhých 17 dní po celou dobu konání Olympijských her v Koreji, měli organizátoři tu čest přivítat v areálu návštěvníka s pořadovým číslem 100 000.

Ostravský Bizon vyjížděl v sobotu dvakrát k vyproštění vozidel

Dvakrát během soboty 24. 2. 2018 musel vyjet hasičský vyprošťovací speciál Bizon z Ostravy k nehodám.

Zdravotní a sociální oblast by měly obohatit miliony

Neinvestiční dotace přesahující částku tří milionů korun, které by měly mířit na sociální a zdravotnické projekty, projednávali na poslední schůzi radní Frýdku-Místku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT