Část ze zájemců se dnes poprvé setkala se zástupci automobilky Hyundai. Cílem je, aby subdodavatelské smlouvy získal co největší počet firem z regionu, řekl náměstek ostravského primátora a předseda dozorčí rady ARR Lukáš Ženatý. Nejpočetnější skupinu podniků a podnikatelů evidovaných v databázi nyní podle Ženatého tvoří projektanti, stavební firmy a dodavatelé služeb pro počáteční fáze výstavby a vybavení závodu na zelené louce. "Jde o přibližně 350 společností. Výrobců automobilových dílů a doplňků je pak dalších 60," uvedl. Dodavatelé se do databáze registrují zdarma prostřednictvím odkazu na webových stránkách ARR.

Agentura vyhledala například plastikářské společnosti pro korejský Plakor, který kvůli Hyundai staví závod na plastové autodíly v mošnovské průmyslové zóně. Podle mluvčího automobilky Petra Vaňka je databáze vhodná spíše pro subdododavatele automobilky, protože Hyundai jejich materiál či komponenty ve výrobě přímo nevyužije. "Význam to samozřejmě rozhodně má. Sešli jsme se se zástupci šesti firem a já jsem jim vysvětlil, že by se těžko mohli stát přímými dodavateli Hyundai, ale jsou ideální pro naše dodavatele. Například firma Dymos, která pro nás bude v Nošovicích vyrábět autosedačky, by mohla odebírat drát od jedné ze zaregistrovaných firem," uvedl Vaněk.

Hyundai staví nošovický závod od března, bude vyrábět až 300.000 vozidel a zaměstná na 3500 lidí. Například výrobce lehkých střešních krytin a trapézových profilů SATJAM se sídlem v Ostravě dodá Hyundai kompletní opláštění výrobních hal, což je zakázka za téměř 35 milionů korun a také největší letošní zakázka společnosti. ARR je institucí pro podporu podnikání, vyhledávání investičních příležitostí, přípravu marketingových projektů a rozvoj Moravskoslezského kraje. Loni zvýšila zisk přibližně o jeden milion na 1,27 milionu korun a zároveň rozšířila podporu podnikání v regionu. Zatímco v roce byla společnost v pravidelném kontaktu se 160 zahraničními investory, letos se jejich počet zvýšil na 180.