O navýšení rozhodla páteční valná hromada společnosti, řekl dnes mluvčí automobilky Petr Vaněk.

Firma navyšuje svůj kapitál postupně, a financuje tak výstavbu automobilové továrny v Nošovicích na Frýdecku-Místecku. Výstavba automobilového závodu začala v březnu. Podle Vaňka bylo ke konci července prostavěno 86,372 milionu eur (2,395 miliardy korun).

Celkem chce Hyundai v Nošovicích investovat 1,148 miliardy eur (asi 32 miliard korun). Stavba závodu podle Vaňka pokračuje podle plánu. "Někde se ještě vztyčují pilíře, ale jinde už se dělá střecha, opláštění budov a lijí se betonové podlahy," uvedl.

V pondělí zemřel na stavbě továrny Hyundai pětačtyřicetiletý stavební dělník, který nepřežil pád ze střechy budované svařovny.

Úřady se v uplynulých dnech zabývaly stížností obyvatele Vyšních Lhot na údajný velký hluk v nočních hodinách a také na neobvyklou prašnost při stavbě nedaleké továrny Hyundai. "Šetření ale neprokázalo porušení podmínek uvedených ve stavebních povoleních, které se týká negativních dopadů pro obytnou zástavbu," řekl šéf stavebního úřadu v Dobré Václav Kocich.

Po dohodě se stěžovatelem nachystala Krajská hygienická stanice měření hluku na 14. srpna. "Ale nebylo co měřit, protože žádný hluk se nešířil," přiznala hygienička Helena Beránková. Stěžovatel bude hluk na stavbě sledovat, a pokud ho bude negativně vnímat, šetření by se zorganizovalo znovu, dodala.

Ústavní soud podle dnešního Moravskoslezského deníku zamítl požadavek mimoparlamentního hnutí Nezávislí-NE na zrušení smlouvy, kterou stát uzavřel s automobilkou Hyundai. Podle Nezávislých stát i Moravskoslezský kraj zneužily svého vlastnictví ke zvýhodnění Hyundai na úkor jiných podnikatelů. Ústavní soud podle vyjádření svého mluvčího Michala Spáčila pro Aktuálně.cz návrh odmítl. Nezávislí totiž podle něj nesplnili jednu ze zákonných podmínek, když je v jednání před Ústavním soudem nezastupoval advokát na základě speciální plné moci. Podle deníku šlo o první ústavní stížnost, která se postavila proti pobídkám pro firmy.

Sněmovní rozpočtový výbor na svém úterním zasedání schválil ministerstvu průmyslu a obchodu převod 900 milionů korun na podporu výstavby nošovického závodu. Jde o součást investiční pobídky pro automobilku, kterou loni vyjednala sociálně demokratická vláda Jiřího Paroubka. Na svém předchozím zasedání začátkem srpna však výbor toto rozpočtové opatření zamítl.

V letošním státním rozpočtu by mělo být podle loňského usnesení vlády na přímé dotace pro Hyundai 900 milionů korun, příští rok 600 milionů a v letech 2009 až 2013 dalších 915 milionů korun. Podle smlouvy, kterou loni v květnu schválila tehdejší vláda, by měla jihokorejská automobilka v letech 2007 až 2013 získat ze státního rozpočtu přímou dotaci až 2,415 miliardy korun na podporu výstavby nošovického závodu.

Zkušební provoz má v nové továrně začít v září příštího roku, sériová výroba pak v březnu 2009. Při plné kapacitě v roce 2011 bude první evropská automobilka Hyundai vyrábět 300.000 vozů ročně a zaměstnávat okolo 3500 lidí.