Vinotéky začaly v posledních dnech nabízet „částečně zkvašený mošt." Podle zástupců prodejen se však nejedná o nějaký „předstupeň" burčáku, jak si mnoho zákazníků myslí. Nápoje se neliší v přípravě ani v kvalitě. Jako „částečně zkvašený mošt" se označuje nápoj, který pochází ze zahraničních hroznů.

„Jediný rozdíl je v původu hroznů. Nápoj ze zahraničních hroznů se musí podle legislativy jmenovat částečně zkvašený mošt. Burčák je název pro nápoj z českých hroznů," vysvětlil majitel Vinotéky u banky. Zatím se ale podle něj letos prodeji „burčáku" nedaří, na vině je špatné počasí. „Když je teplé a slunečné počasí, burčák se prodává přeci jen lépe," dodal. Také upozornil na to, co by měl zákazník před konzumací nápoje udělat. „Když si zákazník donese láhev domů, měl by ji otevřít a nechat takzvaně dozrát, ať mu začne burčit. Jakmile jde z lahve pěna, je to znak, že je připraven ke konzumaci," řekl majitel Vinotéky u banky.

Částečně zkvašený mošt nabízejí i v prodejně Víno Sýkora. Podle zaměstnankyně různé názvy stejného nápoje prodeji neprospívá. „Lidé si totiž myslí, že to není burčák. Je to pouze zbytečný chaos," řekla zaměstnankyně Vína Sýkora.

Jednačtyřicetiletý René Kaniok, který provozuje hospůdku ZOO Lašský dvůr v Hodoňovicích, si myslí něco podobného. „Je to všechno jen kvůli nejednoznačným zákonům. A co říkám na to, že každý člověk má vypít tolik litrů burčáku, kolik má ve svém těle krve? Na tohle neexistuje žádný vzorec, je to individuální záležitost. Vadí mi i různí podvodníčci, co nacpou do petek takzvaný burčák, který přitom vyrobili z pomačkaných jablek na zahradě, takže se to ani náhodou žádných hroznů dotknout nemohlo. Potom to prodávají třeba celý týden u nějakého odpočívadla. Tohle jednání je opravdu svinstvo," uzavřel René Kaniok.

PATRIK RYMEL