Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala otevřeně říká, že tisíce pracovních míst pro horníky zatím v regionu nejsou.

„Šance tady je, bude záležet na kvalifikaci a ochotě propuštěných. Ale problém je v tom, že půjde jen o desítky, možná stovky horníků, kteří získají novou práci," uvedl Cienciala. Podle něj je každopádně dobře, že se vláda snaží hledat už předem práci pro horníky, kteří budou propuštěni.

Jablunkovský senátor Petr Gawlas Deníku řekl, že probíhají jednání například s polskou firmou, která už nějakou dobu hledá vhodnou lokalitu pro svou investici ve výši 600 milionů korun.

Podle něj chce společnost přednostně zaměstnat horníky. „Ta firma nabízí výrobní program pro dřevěné výrobky, v první fázi by zaměstnala 50 až 150 horníků v montážních pracích," řekl Gawlas s tím, že pokud by se firmě v regionu dařilo, postaví i pilu pro dalších 400 zaměstnanců.

Podle senátora by mohli najít uplatnění i horníci z Dolu Paskov. Právě na čtvrtek byla naplánována prohlídka pozemků a hal v Paskově.

Petr Gawlas naznačil, že do jednání jsou zapojena dvě příslušná ministerstva, příští týden ve středu se má o chystané investici mluvit také na půdě hejtmanství. Gawlas konstatoval, že o věci hovořil rovněž s šéfem hornických odborů Jaromírem Pytlíkem, a shodli se na tom, že „toto je práce, kterou by horníci mohli dělat".

„Nikoli v automobilovém průmyslu. Nemůžou sedět u pásu," prohlásil s tím, že polská firma má kromě Frýdecko-Místecka zájem hlavně o Karvinsko a Těšínsko. „Lokalita by se mohla dát dohromady během týdne až čtrnácti dnů, takhle je to daleko. Chtějí začít vyrábět od září nebo října letošního roku," tvrdí jablunkovský senátor.

O lidi ze šachet přitom už projevili zájem právě podnikatelé z automobilového průmyslu. Podle Pavla Juříčka z Moravskoslezského autoklastru v Ostravě jsou už nyní v autoprůmyslu místa pro tisícovku horníků a připravena je i rekvalifikace. „Máme tři úrovně rekvalifikací," popsal Juříček.