Šéf zahrádkářů ve Frýdlantu nad Ostravicí Jiří Saniter Deníku naznačil, že to zatím vypadá na velice bídnou úrodu jablek.

„Ovšem daleko veselejší by to mělo být se švestkami a hruškami. Všechno se to odvíjí od toho, jaké bylo, je a bude počasí," nastínil zkušený zahrádkář Jiří Saniter, který v současné době na zahradě bojuje se škůdci.

„Pamatuji už toho hodně, jenže tolik škůdců jsem dlouho neviděl. Používám lapače, bez kterých by to asi nešlo," dodal Jiří Saniter.

Zdeněk Fabík z Lučiny, který se zabývá ovocnářstvím, je optimista. „Já si myslím, že úroda bude slušná. Alespoň u nás, tedy v okolí Frýdku-Místku," řekl včera Deníku. „Pokud nepřijde nějaká kalamita, jablka a hrušky vypadají slušně, jsou i třešně. Samozřejmě že se objevují škůdci, ale to se dá zvládnout," poznamenal Zdeněk Fabík. Trápí ho ovšem fakt, že peckoviny jsou opylené špatně, případně vůbec. To se projeví hlavně na úrodě švestek. „Nejsou včely," shrnul ovocnář.

„Je pravda, že na peckoviny už byly lepší roky," řekl redakci rovněž Richard Lysek, tajemník zahrádkářské organizace v Jablunkově.

Míní ale, že celkově má sezona v této oblasti „dobrý náběh".

Lysek: Očekávám hodně moštování

„Na jablka a hrušky by mohla být úspěšná. Očekávám letos hodně moštování," usmál se odborník Richard Lysek.

Jeho kolegyně Marcela Pavlíková, která jablunkovský spolek vede, se zaměřuje naopak na zeleninu. „Ta vypadá velice dobře pokud dovedete bojovat se slimáky. Štvou mě i mušky a mšice. Ale letos je vidět, že veškerá zelenina roste. Dýně, okurky, cukety vypadají velice dobře, krásný je česnek," naznačila Marcela Pavlíková.

Postěžovala si jen na trvalý problém s petrželí. „To se opakuje a já nevím proč," uvedla předsedkyně jablunkovského spolku s tím, že péče o zahrádky se vyplácí. „Konzumujeme vlastní saláty, kedlubny a sbíráme první jahody."