Již letos by se mělo například otevřít nové středisko se sedačkovou lanovkou v Přemyslově. Na své by si měli přijít i běžkaři. Plánuje se pro ně na horách až 500 kilometrů udržovaných tras.

"Určitý boom v Jeseníkách už nastal a nastane ještě daleko větší s využíváním prostředků z Evropské unie, které jsou připraveny pro roky 2007 až 2013. Již nyní jsou připraveny projekty nových lyžařských středisek. Jde například o Kouty nad Desnou, které považujeme za nejvýhodnější kvůli dopravní dostupnosti i ubytovací kapacitě. Podobný areál tam dosud není, mělo by být mezinárodního významu," řekl šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Zdeněk Zerzáň.

Doplnil, že v plánu je podle něj také budování lyžařského areálu na jesenické straně v Bělé pod Pradědem. Lyžaři se ale již letos mohou těšit na otevření nového lyžařského střediska v Přemyslově u Nových Losin na Šumpersku v hodnotě 120 milionů korun. "Je zde čtyřsedačková lanovka s kapacitou 2400 osob za hodinu a další dva lyžařské vleky. Připraveny jsou čtyři sjezdové tratě od 1250 metrů. Otevřít chceme se začátkem letošní zimní sezony," řekl provozovatel areálu Jaroslav Podzimek.

Poprvé by se měl naplno rozjet v jesenických horách i nejmodernější lyžařský areál v Jeseníkách Příčná ve Zlatých Horách v hodnotě 126 milionů korun. Podle zástupce střediska Jiřího Pavlíka se nyní dokončuje dětský snowpark, který nebyl součástí projektu. Areál, který vlastní obec Zlaté Hory, by se měl přitom již příští rok rozšiřovat. "Je dokončena projektová dokumentace na rozšíření sedačkové lanovky na vrchol Příčná. Lanovka, která bude napojena na tu stávající, by měla být dlouhá 1300 metrů. Stavět by se mělo již příští rok na jaře a dokončeno by to mělo být již do zimní sezony příštího roku. Investice je kolem 100 milionů korun," řekl Pavlík.

Na své by si měli na horách přijít i běžkaři. "Máme připraveny velký projekt na upravované běžecké trasy po Jeseníkách v délce přes 500 kilometrů. V příštím roce by již měly být všechny vyznačeny. Nyní máme dvě rolby pro údržbu tras a chceme zajistit v rámci projektu z evropských peněz další dvě rolby," uvedl šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Zerzáň.

Lyžaři by se však na horách měli podle něj dočkat v příštích letech také rekonstrukce stávajících areálů. Důvodem je především to, že sedačkových lanovek je v Jeseníkách málo. Někteří majitelé středisek tak počítají s výměnou vleků za sedačky. Jeseníky však naopak podle odborníků mají stále mezery týkající se doplňkových služeb pro zimní rekreanty. Příkladem je potřeba vybudování na jesenické straně akvacentra, které by mohli využít lyžaři z blízkého okolí.