„Zvýšení cen jízdného je nepopulární krok, ke kterému ovšem dochází po důkladných analýzách. Aby byla doprava v regionu udržitelná a nabízela cestujícím kvalitní služby, je zdražení nevyhnutelné. Upozorňuji ale na důležitý fakt, že pro ty cestující, kteří budou k nákupům jízdenek využívat internet, dopravní kartu ODISka nebo mobilní aplikaci ODISapka, se ceny nezmění vůbec nebo jen mírně. Tímto krokem chceme posílit bezhotovostní nákupy přes elektronická média a e-shop ODIS a snížit množství hotovostních plateb na přepážkách a přímo ve vozech u řidičů. Ušetří to čas a zvýší i bezpečnost cestujících, což je po zkušenostech s pandemií koronaviru více než žádoucí,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka s tím, že při nákupu dlouhodobých jízdenek u přepážek nebo ve vozidlech budou ceny regionálních zón nadále vyšší o 15 procent.

Ilustrační foto.
Firma z MS kraje, která lidem dluží dvě miliardy, je v insolvenci

Cena jedné regionální zóny u 30denní jízdenky se zvyšuje při nákupu přes e-shop ODIS z 252 na 270 korun, při nákupu u přepážky nebo u řidiče z 290 na 310 korun. Ceny jízdenek pro delší období budou navýšeny obdobně, u 365denních jízdenek zůstane cena za každou regionální zónu v zásadě stejná. „V případě 365denní celosíťové jízdenky bude její cena dokonce významně nižší – 16 tisíc korun, pokud si ji cestující pořídí přes e-shop ODIS, u přepážky pak za ni zaplatí 18 400 korun. Pro nízké využívání se ruší 180denní jízdenky,“ řekl jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal s tím, že dále dojde ke snížení počtu zón, u kterých se již jedná o celosíťovou jízdenku, a to z 11 na 7 zón.

Připlatíte si od prosince 

V regionální dopravě zdraží papírové jízdenky, které si cestující zakoupí hotově nebo platební kartou u řidiče. Základní sazba se zvyšuje z 15 na 18 korun, sazba za jeden kilometr se zvyšuje z 1,50 na 1,70 korun. Naopak ceny jednotlivého jízdného se neměnív případě platby ODISkou nebo prostřednictvím aplikace ODISapka, kdy základní sazba zůstává na hodnotě 9 korun a sazba za jeden kilometr na 1,50 korun.

Ilustrační foto.
Vlaky mezi Prahou a Ostravou stály, lidé čekali. Už po několikáté v krátkém čase

Na lince 885 z Karlovy Studánky na Ovčárnu se zvýší ceny jízdného o 10 korun – ze 40 na 50 korun. Zvýší se také ceny Turistické jízdenky Jeseníky ze 100 na 150 korun a její skupinové varianty - pět osob za ni zaplatí o 50 korun více, tzn. 300 korun. „Nově se zavádí skupinová síťová 24hodinová jízdenka pro nejvýše 5 osob bez omezení věku za 300 korun a ruší se možnost přepravovat na jednotlivou 24hodinovou obyčejnou síťovou jízdenku další cestující v určených dnech,“ upřesnil jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal s tím, že ke změnám dochází také v tarifní oblasti Ostrava a Ostrava XXL (zóny 1 a 2).

Změny ve struktuře a ceníku Tarifu ODIS schválila Valná hromada společnosti Koordinátora ODIS s.r.o. Platit začnou od neděle 11. prosince 2022.