„V roce 2014 v průběhu července odjelo na dovolenou 4 900 zaměstnanců, v srpnu to bylo téměř 5 700. Letos v červenci si své volno vybralo 5 216 pracovníků hutě napříč profesemi," uvedla mluvčí společnosti Petra Jurásková.

Odliv zaměstnanců za odpočinkem vyrovnávají brigádníci. Letos jich železárny zaměstnaly v červenci 97 a od počátku srpna jich ještě stále pomáhá ve výrobě 78. „Pracují hlavně jako pomocníci na provozech, pomáhají s výrobou železa i oceli, na válcovnách, v dopravě i na expedici," doplnila mluvčí. Všichni brigádníci jsou studenty technických oborů středních a vysokých škol.

„Celkově evidujeme za loňský rok nejvyšší procento čerpání dovolené v srpnu, a to téměř 17 procent, v červenci to bylo necelých 12 procent a pak v prosinci je to 15 procent dovolených," potvrdil ředitel pro personalistiku a administrativu Ivo Žižka. Nejméně si vybírají dovolenou zaměstnanci v lednu a v únoru. V celorepublikovém hledisku byl loni pro pobyty nejméně lákavý listopad.

Celozávodní volno

Třeba v automobilce Hyundai v Nošovicích podobně jako v jiných automobilkách přetrvává fenomén celozávodní dovolené. Letos vyrazili pracovníci za odpočinkem v termínu od 25. července do 8. srpna. Automobilky využívají celozávodní dovolené k pravidelné roční kontrole a údržbě výrobních zařízení.

Obyvatelé České republiky uskutečnili v roce 2014 téměř dvanáct milionů dovolených s alespoň čtyřmi přenocováními. Z toho bylo podle informací ČSÚ necelých pětatřicet procent zahraničních pobytů, zbylé dvě třetiny připadaly na dovolenou v tuzemsku.