Kniha není pro život člověka tak nezbytná jako například potraviny. Dokáže jej ale duševně obohatit, investice do ní proto není na škodu. Přesto ale v době elektronických čteček a nákupů přes internet knihkupci mluví o nižší prodejnosti. Ve Frýdku-Místku jim navíc situaci komplikuje stavba nového obchodního centra, ve kterém bude knihkupectví Neoluxor.

„Situace není nejlepší, přibližně od roku 2009 návštěvnost knihkupectví klesá. Knihy jsou zbytné zboží, lidé navíc neustále z médií slyší, jak se vše zdražuje a podobně, takže více šetří," řekla účetní knihkupectví Lev Bílek Eva Klišová. Podle ní prodeji knih nenahrává ani velká koncentrace knihkupectví v Místku a výstavba nového obchodního centra, kde má v budoucnu fungovat další prodejna knih.

„S obchodním centrem budou mít problém nejen knihkupci. Z hlediska prodeje knih si ale myslím, že velká prodejna nemůže nabídnout to, co například naše knihkupectví. Naši zaměstnanci vědí, co prodávají, a dokáží poradit. Většina z nich má výuční list v oboru knihkupec. Ve velkých prodejnách ta odbornost pracovníků většinou chybí, navíc nemají na zákazníky tolik času," dodala Eva Klišová.

Majitel knihkupectví Leoš Bílek potvrdil horší situaci než v minulých letech, prodej knih podle něj ale přetrvá. „Nepodceňuji nové obchodní centrum ani nové technické vymoženosti, ale jsem optimistický, knihy si najdou vždy své kupce. Kniha není pouze text, jde i o uměleckou stránku, například o ilustrace," vysvětlil Leoš Bílek. Podle pracovnice Knihkupectví Jakub je na tom obchod lépe, než se po zvýšení daně na knihy očekávalo. „Po zvednutí daně nastal v prodeji trochu útlum, ale pak se to znovu srovnalo, takže jsme spokojeni. Problém může přijít s otevřením velkého knihkupectví v nově postaveném obchodním centru. Není to tak, že by lidé najednou přestali chodit k nám a začali navštěvovat tamní prodejnu, spíše můžou přestat chodit do centra Místku," popsala Lenka Orlová. Knihkupectví Jakub může mít podle ní výhodu v zaměření na náboženskou literaturu, kterou lidé v knihkupectví často vyhledávají.

Na místě bývalého prodejny Librex funguje dva měsíce nejmladší z místeckých knižních prodejen knihkupectví Kapitola. „Letní sezona nepatří k nejlepším, ale zatím to vypadá dobře. Máme nějaké plány na změnu a chceme nabídnout zákazníkům něco, co ve Frýdku-Místku není, například besedy nebo autogramiády," sdělil Deníku majitel knihkupectví Kapitola Jan Becher. Nového obchodního centra se obává ze stejného důvodu jako Lenka Orlová. „Do budoucnosti se dívám optimisticky, nicméně velká neznámá je pro mě nové obchodní centrum. Nejde o to, že by lidé nakupovali knihy jen tam, a jinde ne. Spíše že přestanou chodit mimo nákupní centrum. Velmi špatný příklad vidím například v Ostravě v souvislosti s postavením obchodního centra Nová Karolina," uzavřel Jan Becher s tím, že odhaduje pokles tržeb přibližně o patnáct až dvacet procent.

PATRIK RYMEL