Následující měsíce přinesou pro jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu klíčovou změnu. Huť Liberty Ostrava se rozhodla ukončit výrobu ve vysokopecní koksárenské baterii 11 (VKB 11) a de facto tím uzavřít část koksovny. Kdy přesně se tak stane, prozatím není známo, podle všeho se tak má stát ještě na podzim.

„Navzdory našim snahám a úsilí dalších významných českých energeticky náročných sektorů se vládě zatím nepodařilo omezit nepříznivý dopad vysokých cen energií a vysoké inflace, která je jednou z nejvyšších v Evropě, na naše podnikání. A proto jsme museli v nejlepším zájmu našeho podniku přistoupit k určitým zásadním opatřením," popsala důvody mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.

Znovuobnovení vysoké pece č. 2, která byla dočasně odstavena z důvodu poklesu poptávky v důsledku pandemie koronaviru v Ostravě, 8. září 2020.
Liberty Ostrava dluží dodavatelům, Tameh jí hrozí omezením energií

Mezi zaměstnanci se už před tímto oficiálním oznámením začaly šířit zvěsti o hromadném propouštění z firmy. „Proslýchá se, že kvůli odstavení VKB 11 má dostat výpověď asi 1600 lidí. Údajně se uvažuje i o prodeji Liberty státu či Třineckým železárnám,“ řekl Deníku jeden ze zaměstnanců. „Já slyšel už i čísla kolem 4000 propuštěných lidí, oficiálně ale ještě nikdo nic neřekl. Údajně už má fungovat hlavně jen rourovna,“ dodal další ze zaměstnanců, který pracuje právě v rourovně.

Negativně uzavření části koksovny vnímají také odbory. Předseda základní organizace OS Kovo Liberty ČR Petr Slanina řekl, že uzavření části koksovny ohrožuje prvovýrobu. Mezi řádky lze číst, že v souvislosti s tím právě i zaměstnanost.

„Neexistují žádné takové plány (na hromadné propouštění, pozn. red.), nehledě na to, že nejprve by tomu muselo předcházet zákonné oznámení na úřadu práce,“ ujistila prostřednictvím Deníku mluvčí Kateřina Zajíčková, podle níž se jedná o možné domněnky právě v souvislosti s ukončením provozu VKB 11. „Tam však nepracuje víc než 90 lidí,“ uvedla na pravou míru. Kolik návazných činností a pracovních pozic ukončení provozu VKB 11 ovlivní, není redakci známo.

Bývalý závod ArcelorMittal Ostrava, dnes Liberty Ostrava. Ilustrační foto.
Lidé v Liberty Ostrava chtějí přerušit výrobu. Vedení: Stálo by to miliardy!

Podle prohlášení firmy však o pracovní místo bez možnosti náhrady nikdo nepřijde. „Všem dotčeným zaměstnancům budou nabídnuty pozice v jiných částech společnosti. Očekáváme, že někteří se přesunou na naše ostatní koksárenské baterie nebo na rourovnu, která se potýká s nedostatkem pracovních sil a očekává navýšení výroby," uvedla v tomto týdnu pro ČTK Zajíčková. Dodala, že baterie je už velmi neefektivní a kvůli přebytku výrobních kapacit na trhu je stále víc ztrátová.

Ukončení provozu VKB 11 je nezvratný proces. Když se baterie odstaví, popadá vyzdívka a znovu už baterie rozjet nepůjde,“ popsal Deníku jeden z tamních zaměstnanců, podle něhož hrozí, že kdyby se situace na trhu zlepšila a Liberty znovu potřebovala dvě vysoké pece, z nichž nyní je v provozu pouze jedna, měl by podnik málo koksu a musel by jej nakupovat a dovážet odjinud.

Tuto vazbu potvrdil také odborář Petr Slanina. Vysokou pec číslo 2 přitom huť odstavila teprve před rokem. Zda, případně kdy, ji znovu uvede do provozu, huť neuvedla.