„Měl jsem prázdnou nádrž a mířil jsem k jiné benzince. Když jsem všiml, že u této pumpy mají natural levnější než naftu, rozhodl jsem se vrátit," popisuje automobilista z centra Ostravy.

Při porovnání cen u ostravských pump, které Deník provádí minimálně dvakrát měsíčně, bylo ale Tesco jediné z dvanácti čerpacích stanic, kde prodávali naftu dráže než natural, a to o sedmdesát haléřů na litr.

Václav Loula, expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO), na dotaz uvedl, že v současnosti neexistují ekonomické důvody, opřené o kotované ceny a vyšší daňové zatížení sazbou spotřební daně benzinů 12,84 koruny za litr, proč by měla být nafta dražší než nejvíce prodávaný 95oktanový benzin.

„Kotované ceny na burzách jsou stále vyšší u benzinu. Je ale pravda, že nejistota v některých oblastech, ve kterých se ropa těží, vyvolala stálý nárůst cen ropy i paliv na burzách. U nafty se za poslední tři týdny rychlejším tempem zvýšila kotovaná cena, a to o devadesát dolarů, u benzinu je ten nárůst mírnější, činí sedmdesát dolarů. Takže tímto srovnáním je evidentní, že nárůst cen je u benzinu trochu nižší než u nafty," odpověděl expert ČAPPO.

Více se dočtete v pátečním vydání Deníku. Vychází s pravidelnou přílohou TV Magazín.

#flash|https://g.denik.cz/73/83/denik_tisk.swf|500|115|denik_tisk#